Sprostá slova

"Tak nám zakázali žabožrouta," mohla by oznámit paní Müllerová Josefu Švejkovi, kdyby se dožili. Kdyby jen žabožrouta. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) posílá provozovatelům médií celý seznam vulgarismů, které by neměly v médiích vůbec zaznít; především by je měli ignorovat moderátoři.

 

Ach ty češtino jadrná a líbezná, už tě zase chtějí umravňovat jazykoví deratizátoři! Zdola tě przní tupci, shora tě mistrují cenzoři. Česká společnost je nemocná mnoha sprostotami – zlodějnami, korupcí, klientelismem, mediální manipulací, prorůstáním organizovaného zločinu do státní správy, ale nejdůležitější ze všeho je potrestat sprostá slova!

Moderátor by samozřejmě neměl mluvit jako dlaždič nebo pavlačová drbna. Chápu, že označit někoho veřejně za blbce, pitomce, debila, kreténa, cvoka, vochechuli, všiváka, mizeru, hajzla, babiznu, rachejtli, mrzáka, špekouna, štěknu, mamlase není korektní, ale proč musí ten záchvat pruderie odskákat i něžný bulík či tydýt, anebo výstižný nezdvořák, hrubián, pánbíčkář, držgrešle, přetrhdílo? Nekriminalizuje se tu náhodou talentovaný a kreativní levoboček naší mateřštiny – slang, a dokonce i běžná emocionálně laděná slova?

Nejde totiž jen o vstupy moderátorů, ale také o veškeré pořady včetně reklam. V uměleckých textech prý bude možné vyjmenované vulgarismy užívat bez omezení, avšak vysílat se budou smět pouze v době od desáté hodiny večerní do šesté ranní. Nejspíš proto, abychom dítkám, přivyklým běžným školáckým i domácím sprostořečem, uchovali virtuální nevinnost.

Šmarjápanno, vždyť to je atentát, který má z mateřštiny vyždímat životodárné šťávy a vitamíny a učinit z ní bezpohlavní mluvu, připomínající úřední ptydepe či kasárenskou hantýrku!

Moje horší já mi našeptává: Zatím je to jen takové kočkování. Nejde o vochechule a žabožrouty. Až se v seznamu sprostých slov objeví svoboda, lidská práva, spravedlnost, solidarita, bude hůř. Co vám našeptává vaše lepší já?

 

Publikováno v aktuálních Literárkách 6/2011

Převzato z www.literarky.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments