Mým reformistům!

Kamkoliv v poslední době přijdu, tam mě dnes a denně reformisté (tj. vyznavači kultu reforem) přesvědčují o tom, že vládní reformy jsou dobré a nutné a že jsou správné přesně v té podobě, v jaké je vláda protlačuje. Ale abych nebyl nespravedlivý, najde se i dost těch, kteří si myslí, že reformní úsilí vlády je špatné, že vláda je příliš měkká a reformy by měly být radikálnější a drastičtější.

A popravdě kvůli tomu nemusím ani nikam chodit, protože reformisté nelitují úsilí, aby přišli sem za mou a vysvětlili mi, že jsem hlupák a zrádce, když vládě nevěřím a pro reformy nemám pochopení. A právě toho bych rád využil a požádal je o radu. Že jsem blb, mi kde kdo vysvětluje rád, často a ochotně, ale co mi reformy přinesou, v čem jsou pro mě výhodné a proč bych je měl podporovat, mi zatím nevysvětlil nikdo. Tak kdybych směl prosit…


Vezměme si třeba takovou důchodovou reformu. Když odhlédneme od toho, že si úředníci Ministerstva financí pletou spoření a investování (ale možná to dělají schválně, aby zmátli občana-hejla, kterého je třeba oškubat), tak její poměrně dobrý popis nabízí právě ministerstvo.


K důchodové reformě mám v zásadě jen jednu jedinou podstatnou otázku: Proč bych se měl zapojit do II. pilíře? Co mi přinese? Jakou má pro mě výhodu?


Protože když použiji důchodovou kalkulačku z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí, tak ať počítám, jak počítám, žádný přínos II. pilíře pro sebe nevidím. Z průběžného systému bych měl důchod relativně slušný, i když by to byla asi necelá polovina mého dnešního příjmu, a k tomu bych z II. pilíře měl – samozřejmě za předpokladu, že nezkrachuje a bude generovat výnosy alespoň na úrovni ministerského optimismu – pár tisícovek navíc. Fajn, ale stojí to za to riziko?


To je prostě příliš málo. Když budu chtít něco k důchodu navíc, budu si spořit či investovat sám, možností je už dnes dost. K čemu mi bude II. pilíř? Co by mě mělo motivovat k tomu, abych do něj vstoupil?


Můžete mi, mí milí reformisté, odpovědět? Proč bych se měl zapojit do II. pilíře? Kde je ta výhoda pro mě, které by mě měla ke vstupu do něj motivovat?


Myslím to naprosto vážně a upřímně. Když jste o reformách tak přesvědčeni, určitě nemáte o argumenty nouzi. Podělte se o ně. Vysvětlete mi, k čemu je II. pilíř dobrý a jaký je rozdíl mezi ním a jinými loteriemi provozovanými bankami a investičními fondy.

 

Převzato z blogu Tribun

 

Stanův komentář: Takhle to vidí reformátoři (a penzijní fondy) :)

http://www.ceskereformy.cz/obrazky/tiskove-zpravy/csobpf-penzijni-reforma-01.gif

http://www.ceskereformy.cz/obrazky/tiskove-zpravy/csobpf-penzijni-reforma-02.gif

http://www.ceskereformy.cz/obrazky/tiskove-zpravy/csobpf-penzijni-reforma-03.gif

 

Grafy: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments