NE sjednocené evropské politické unii ovládané finančním kapitálem!

Události posledního týdne v eurozóně nás rozhodně nemohou nechat v klidu. Ve středu 4.července 2012 odhlasovala rakouská Národní rada 2/3 většinou podporu záchrannému fondu ESM a fiskálnímu evropskému paktu. Podle závěrů posledního vrcholného summitu představitelů EU to bude znamenat společné ručení za závazky nejen zadlužených zemí eurozóny, ale i vznik samoobsluhy pro bankovní sektor, který "přece nemůžeme nechat padnout".


Kdo bude tuto samoobsluhu zásobovat? No přece všichni daňoví evropští poplatníci z eurozóny a solidární by měli být i ti, kteří ještě členy eurozóny nejsou. Již se objevily i informace o platových podmínkách pro šéfa ESM, který by měl činit 324 tis.eur ročně, jen pro srovnání: plat šéfa Evropské komise je 304 tis. euro ročně a plat německé kancléřky činí pouhých 190 tis. eur ročně. Daňoví poplatníci se budou mít tedy co ohánět. Naše vládní koalice už také dávno stáhla zadky. Podpora fiskálního paktu a ESM prošla potichu onoho památného dne, kdy v poslanecké sněmovně za účasti po zuby ozbrojené policie promluvil poslanec David Rath. Najednou bylo odhlasováno, a to premiér Nečas ze sebe nedávno dělal v Bruselu za vydatného poklonkování Britům machra, že něco takového nikdy nepodpoří. Jenže: co je dovoleno pánovi – Britům, není dovoleno kmánovi – Čechům.


V Rakousku ovšem schvalování tohoto monstrprojektu však tak hladce, jako v Čechách, neproběhlo. Významný německý ekonom, profesor Wilhelm Hänkel vystoupil v ústavním výboru rakouské Národní rady a poukázal na hrozby, které ESM představuje. Zdůraznil, že touto záchranou eura získá eurozóna měnu podobnou bývalému sovětskému rublu. Ta nebude volně konvertibilní, poněvadž platební styk se zahraničím bude pod kontrolou Evropské komise. Jedná se totiž o jediný způsob, jak zabránit úniku kapitálu z eurozóny. Tento proces už ostatně začal, a je těžko pochopitelný krok Evropské centrální banky, která snížila diskontní úrokovou sazbu o 25 %, tedy na historické minimum 0,75 %. Přece musel Draghi tušit, že za těchto podmínek se kapitál z Evropy začne stahovat. O tom, že už střadatelé nebudou mít zájem peníze ukládat do bank, když efektivní úroková sazba z běžných vkladů bude po zaplacení poplatků mínusová, snad ani není potřeba diskutovat. Nebo je v tom záměr, aby euro zase vůči dolaru rychle oslabilo?


Velmi zajímavé bylo také sledovat úterní pozdní večerní zpravodajství rakouské ORF ZIB 2 předcházející hlasování sněmovny o ESM následujícího dne, 4.července. Proti přijetí ESM zde vystoupil velmi rázně významný rakousko- kanadský podnikatel, zakladatel firmy Magna, Frank Stronach. Magna je strojírenská firma, která zaměstnává po celém světě 150 tisíc lidí. Stronach financoval přílohy všech velkých rakouských deníků a nabádal k revoltě proti ESM. "Největší světoví dlužníci se spojili, aby nás a další generace uvrhli do dalších dluhů.Lidé mají právo znát pravdu". Zatímco blonďatou reportérku Lou Lorenz Dittelbacherovou zajímalo pouze, kdy vstoupí do politiky, nedal jí tento protřelý rakousko-kanadský miliardář nejmenší šanci stočit rozhovor jiným směrem a využil tak svůj čas v televizním pořadu, aby jako daňový poplatník také měl právo lidem něco podstatného říci. Jak je vidět, velkým kapitalistům začíná docházet, že finanční kouzelníci svými přesuny peněz sem a tam a svými spekulacemi bez práce začínají likvidovat kapitalismus reálný a ohrožují kapitány reálné ekonomiky, tedy i naše pracovní místa.


Rakouská opozice ze strany BZÖ a Svobodných požadovala před vyslovením souhlasu s ESM vypsání referenda. Bohužel času bylo málo a nepodařilo se včas mobilizovat veřejnost a referendum prosadit. Nakonec se široké koalici složené ze socialistů a lidovců podařilo vyhandlovat podporu u zelených, zejména díky příslibu zavedení daně ze spekulativních finančních transakcí. S touto daní však nebude nikdy souhlasit Velká Británie a některé další evropské země, navíc tato daň krizi samotnou, jako systémový problém, nevyřeší. Příznivci rakouských Zelených však považují tuto podporu vládní koalice za pořádnou podpásovku. Svobodní nelenili a okamžitě podali stížnost k ústavnímu soudu, neboť trvají na podmínce konání lidového referenda k tak závažné otázce, jakou bezesporu vzdání se části suverenity státu je. Připomeňme, že v Rakousku se nekonalo ani referendum ke vstupu do Evropské unie, což obyvatelstvo ještě dodnes politikům nemůže odpustit.


Aby nebyla nuda, bude v úterý 10. července 2012 projednávat německý Ústavní soud v Karlsruhe 12 000 žalob na porušení ústavního práva v důsledku přijetí ESM Bundestagem. Lze však odhadnout, že tento ústavní soud, podobně jako tomu bylo v případě přijetí EFSM, legitimitu přijetí ESM potvrdí. Je potřeba neustále zdůrazňovat, že Německo nemá ve skutečnosti ústavu v pravém slova smyslu. Německo není, jak se prořekl německý ministr financí Schäuble na jednom zasedání špičkových bankéřů, od 8. 5. 1945 suverénním státem, viz www.youtube.com/watch?v=CWLYDVnTkHY. Lze tedy těžko předpokládat, že Ústavní soud bude nezávislý a bude rozhodovat v zájmu německého lidu, který není vládcem – suverénem své země.


160 odborníků na ekonomii ze všech německy hovořících zemí se proto obrátilo na své spoluobčany v otevřeném dopisu. Český překlad najdete zde. Pochopitelně se již proti nim postavila skupina asi 15 provládních ekonomů, o čemž si můžeme přečíst 6. 7. na stránkách německých Financial Times v článku "Ökonomenstreit droht zu eskalieren". Jedno se ale ve sjednocené Evropské unii opravdu podařilo: rozeštvat národy a občany proti sobě. Místo sjednocení – nevraživost, podezíravost a nenávist.


Britští konzervativci zvažují vypsání referenda o vystoupení z EU, Finsko podle vyjádření své ministryně financí netrvá na své účasti v eurozóně za každou cenu a má připravenu i variantu vystoupení. Řekové oznamují, že potřebují na reformy delší čas a Mezinárodní měnový fond ústy své šéfky Christine Lagardeové požaduje po Evropské unii rozšíření záchranného balíčku.


Jak se zdá, toto léto bude zřejmě obzvlášť horké.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments