Nečasově vládě se veřejné rozpočty rozpadají pod rukama

Únor 25, 2012


Poslední návrhy z dílny ministerstva financí na zvýšení DPH na dvacet procent, zrušení porodného či několikaleté zmrazení důchodů ukazují, že tzv. reformy prosazené Nečasovou vládou nejenže veřejné rozpočty nestabilizovaly, ale ve skutečnosti jejich problémy ještě prohloubily.


Nepovedená Kalouskova daňová reforma z roku 2008 podsekla kritickým způsobem pravidelné příjmy státu a podepsala se na zvýšení veřejného dluhu o půl bilionu korun během posledních pěti let. Plošné škrty a zvyšování DPH podlamují spotřebu domácností, zpomalují ekonomiku a dále snižují výběr daní. Vláda se nyní rozhodla řešit své rozpočtové chyby opět jen na úkor těch nejslabších, rodin s dětmi a důchodců.


ČSSD takový postup odmítá. Navrhujeme stabilizovat příjmy státu obnovením daňové progrese a zvýšením firemních daní. V době, kdy jsou ohroženy valorizace důchodů, není žádný důvod zachovávat současné stropy na sociální pojištění. Stropy na odvod zdravotního pojištění by měly být zrušeny úplně. Vláda musí řešit naprostý rozpad výběru daně od živnostníků. Je nutno odložit vznik tzv. druhého pilíře, který hrozí tím, že dále prohloubí už tak rekordní deficit důchodového účtu. Zcela je pak nutno zrušit vládní tzv. daňovou reformu, která má od roku 2015 dále snížit příjmy veřejného sektoru o dvacet miliard ročně. Bez takovéto potřebné mobilizace příjmů státu budou jakékoliv další drastické plošné škrty neodůvodnitelné, nespravedlivé a sociální demokracie je nepodpoří.

 

Převzato z blogu autora na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments