Nečasovy soukromé Věci veřejné

Duben 11, 2012


Tak máme za sebou další vládní „krizi“. Na těch uvozovkách trvám, vždyť spíše než krize to bylo jen takové divadélko, kdy bylo od začátku jasné, že panstvo se nakonec dohodne, protože kapři, jak známo, si rybník nevypustí.  Co se vlastně stalo? Věci veřejné pohrozili, že opustí vládní koalici, pokud premiér Nečas nesplní jejich požadavky, na což premiér reagoval tím, že je nechá ve vládě, když ony splní požadavky jeho. Výsledek všichni známe: Věci veřejné na premiérovy podmínky přistoupily a vládní koalice tak byla opět slavně zachráněna.


Jinými slovy premiér dosáhl všeho, co chtěl. Nejenom že svoji asociální politiku dále vyeskaloval, ale získal pro ni ještě silnější podporu. Vláda je teď ještě silnější a VV ještě slabší, protože jakýkoliv další pokus VV revidovat koaliční smlouvu a vládní program skončí na tom, že jde jen o další hodnotově neukotvenou oportunistickou etudu.


Předseda VV John sice jako zadatný intrikán nepůsobí, o blondýnkách z vedení strany si iluze také nedělám, ale ať mi nikdo netvrdí, že takový Bárta, který vybudoval a provozoval stomiliónový byznys, je tak neschopný obchodník a špatný vyjednavač, že se pustí do akce, na jejímž konci nic nezíská a všechno dá. Takže o co šlo? Nebylo nakonec cílem jen připravit Nečasovi prostor pro další škrty a další tlačení na pilu? VV, kterým stejně o nic nejde, protože jsou pro další volby odepsané, vyrobí problém, který potom premiér slavně za minutu dvanáct vyřeší a zachrání tak svět. Když k tomu ještě média (která kolegiálně tlačila na pilu a pořád opakovala, že hrozí pád vlády, i když demise tří ministrů nic takového neznamená a po Nečasovi demisi nikdo nechtěl a on sám o ní nemluvil) trochu postraší lidi Řeckem a komunisty, bude veřejnost vděčná za to že, vláda vydržela, dalšího utahování šroubů si ani nevšimne, pokud za něj nebude ještě vděčná.


Nevím, jak na vás, ale na mě to působí dojmem, že VV ve vládě prostě dělají špinavou práci – odvádějí pozornost a otevírají témata, se kterými nechce premiér s taktických důvodů přijít sám. Lepší PR by si Nečas s Kalouskem (tuhle šedou eminenci bychom opravdu neměli přehlížet) opatřovali jen stěží.

 

Převzato z blogu Tribun

 

Stanův komentář: Po dnešním poměrně přísném rozsudku nad Bártou a Škárkou se ukáže, jestli vládní krize nebyla jen posledním pokusem, jak zabránit odsouzení šéfa VV, čemuž naznačovaly navrhované podmíněné tresty, nebo jestli je to přesně tak, jak popisuje Tribun.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments