Piráti v Praze formují globální politickou sílu

Tento víkend (13.–15. dubna) se do Prahy sjedou Piráti z celého světa na pravidelnou konferenci Pirate Parties International (PPI). Osobní účast potvrdili zástupci 24 Pirátských stran z celého světa a zhruba desítka stran se do konference zapojí přes Internet.
Pražská konference PPI je největší mezinárodní pirátskou akcí v historii. Účastní se pirátské celebrity, například europoslankyně Amelia Andersdotter, zakladatel Pirátského hnutí Rick Falkvinge, spisovatel Cory Doctorow [4] nebo člen berlínského parlamentu za Piráty Fabio Reinhardt. Přesné časy a témata projevů jsou uvedeny v programu konference [1].


Ivo Vašíček, místopředseda Pirátů, říká: "Internet nezná hranice a hranice nemají ani pirátská témata. Vrátit lidem vliv na rozhodování o osudu svých zemí, otevřít politiku i hospodaření států a udržet svobodný Internet můžeme jedině společně. Proto se scházíme, kopírujeme od úspěšných kolegů a realizujeme společné kampaně." 


"Pražská konference je první krok k vytvoření společné části Pirátského programu pro eurovolby 2014. Vytvoření společného programu může rozšířit úspěchy Pirátů z Německa do celé Evropy a prosadit všude transparentní veřejnou správu," doplňuje Mikuláš Ferjenčík.


Piráti diskutují v rámci openspace o řadě aktuálních témat. Koordinují společný postup proti kontroverzní smlouvě ACTA a CISPA (další pokus o cenzuru Internetu), obranu proti data retention a jiným pokusům o sledování občanů a postupy v celé řadě dalších projektů. Celosvětová spolupráce mezi Pirátskými stranami se v Praze přenese z Internetu do prostor Hubu v Praze na Smíchově. Konference je zajímavá i po technické stránce, neboť se někteří  delegáti jednání zúčastní prostřednictvím Internetu.


Na konferenci mají po celou dobu volný přístup média [2]. V sobotu i v neděli od 10:00 do 11:30 je vhodný čas pro rozhovory s účastníky. Po projevech zodpoví delegáti dotazy hostů i médií. V sobotu také vystoupí pirátská europoslankyně Amelia Andersdotter. Cory Doctorow, spisovatel dlouhodobě kritizující kopírovací monopol, přednáší v sobotu od 16 hod. Novinářům bude k dispozici v sobotu odpoledne. Na konferenci budou předávat své zkušenosti pirátští poslanci z Berlína, kteří se zúčastní celé konference, stejně jako řada dalších významných osobností pirátského světa. 


Sobotní jednání končí v 18:00 společným focením a tiskovou konferencí. Média jsou zvána i na neformální setkání v pátek od 19:00 a v sobotu od 20:00 v restauraci U Peronu. V neděli 15. 4. v 17:00 vystoupí Rick Falkvinge, zakladatel Pirátského hnutí. Poté Ivan Bartoš, předseda českých Pirátů, konferenci uzavře prezentací výsledků celé konference. Na klíčové projevy Coryho Doctorowa a Ricka Falkvinga má volný vstup i veřejnost. 


[2] https://ppiga.pirati.cz/cs:start – registrační formulář, prosím uveďte do kolonky poznámka, ze kterého sdělovacího prostředku jste

[5] Hub Praha, místo konání konference: http://prague.the-hub.net/public/

[6] U peronu, neformální část akce: http://www.uperonu.cz/kontakt.html

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments