Nechte knihy být

http://www.plazanovodvorska.cz/img/obchody/Levne_knihy_01_2.jpgNěkdo by mohl očekávat, že jako bývalý praktikující knihomol a stále ještě milovník knih podporuji Výzvu na obranu knih požadující ponechání knih v nižší sazbě DPH. Musím vás zklamat, ale nepodporuji. A není to proto, že se mezi jejími signatáři objevují jména, která cokoliv spolehlivě zdiskreditují, ani proto, že bych nesouhlasil s věcnou stránkou (s tou naopak vřele souhlasím), je to proto, že ji v kontextu zvyšování DPH jako takového považuji za nemravnou.

Nepopírám zásadní význam knih pro vzdělání a kulturní rozvoj, ale co si budeme nalhávat, kniha je svým způsobem luxus. Čtenář nejprve potřebuje někde bydlet, aby měl knihy kde uchovávat, nesmí být promrzlý na kost, aby jimi mohl listovat, nesmí na něj při čtení pršet, aby se mu nerozpila písmenka, a od věci není ani mít plný žaludek, aby se čtenář mohl soustředit na to, co čte, a nebyl rušen kručením.


Pokud má nemilosrdná ruka reforem tvrdě dopadnout na ceny těch nejzákladnějších statků, sociálních služeb, zdravotnictví a potravin (v jejich případě není největším nebezpečím ani tak hlad, jako požívání nekvalitních potravin a náhražek a z toho plynoucí poškození zdraví), potom mi zachraňování knih před vyšší sazbou DPH přijde jako projev arogance těch, kdo nečelí skutečným existenčním potížím, ale mohou si dovolit starat se o knihy.


Srdceryvné výkřiky jako: „Dvacetiprocentní daň na knihy je pro vydavatele, knihkupce i čtenáře smrtící,“ jsou pak již vyloženě za hranicí dobrého vkusu, trapné a pokrytecké. Už jenom proto, že vydavatelé jsou poměrně úzká, dobře organizovaná a s inteligencí provázaná skupina, která si umí sjednat pozornost a prostor v médiích (jak ostatně svědčí řádově desetitisíce podpisů pod řečenou výzvou) a pod prapory ušlechtilých cílů bojovat za svůj byznys (koho asi dnes pohoršení vydavatelé volili?).


Kde je výzva k tomu, aby byly v nižší sazbě DPH ponechány potraviny, sociální služby, teplo a další vitálně důležité položky? Nikde, protože ti, kteří jsou zdražením těchto položek nejvíce ohroženi – a to nikoliv jen jejich byznys, ale přímo oni osobně – jsou neorganizovaní, zapomenutí, žijící na okraji společnosti se stigmatem neúspěchu.


Úsilí, které intelektuální elity věnují ponechání knih v nižší sazbě DPH, by měli nasměrovat někam úplně jinam – nikoliv proti partikulárnímu opatření, které je z pohledu většiny společnosti naprosto nezajímavé, ale proti zvyšování DPH jako takovému, proti vládě, jejímu reformnímu kutilství s nádechem sociálního inženýrství, a proti ideologii, která stojí v pozadí a pohání všechno to, čeho je zvýšení DPH jen logickým projevem.


Knihy nechte být, starejte se o lidi. Bude-li dobře pro lidi, bude dobře i pro knihy. A naopak, budou-li lidé žít pod Damoklovým mečem deklasování a pauperizace, nezachrání knihy nic, ani nulová DPH, protože budou pro většinu lidí představovat nedosažitelný luxus.

 

Převzato z blogu Tribun


Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments