Nejlehčí forma slabomyslnosti…

… se projevuje malou schopností samostatně myslet a chabým úsudkem. Lidově se jí říká debilita.


http://c3.ac-images.myspacecdn.com/images02/6/m_33d9d5dc8c4743b4bd4ea827e2406326.jpgGlobální kapitalismus je mocný, liberálové jsou jeho prorokem, vlastnictví je posvátné a nedotknutelné. Všechny atomové elektrárny na celém světě se staly součástí koncernu Draco. Skoupil atomovky takříkajíc nastojato. Tato nadnárodní společnost, jejímž jediným vlastníkem i prezidentem je Vendelín Archeopteryx, tedy dnes exkluzivně vlastní rozhodující zdroj energie a má v podstatě celou zeměkouli, všechny státy, v hrsti. A zároveň na háku.


Vendelín je cvok. Tohle vědí všichni, protože je ale zároveň vlastník a prezident, nedá se s tím nic dělat. A protože jeho apetýt je z rodu pohádkových, bohatýrských a zároveň má kuličku v hrsti, dal světu ultimátum: Buďto mi každý den dáte k sežrání 3.288 nedotčených panen (přistoupil na kompromis a netrval na princeznách), nebo vám zastavím dodávku elektřiny.


Světu nic jiného nezbývalo, než tomuhle nehoráznému vydírání (Vendy se ho naučil od českých lékařů) vyhovět, vždyť elektřinu potřebujeme, je nepostradatelná. A tak prezident společnosti Draco žere tisícovku slečen k snídani, tisícovku k obědu a poslední kilo si dávává k večeři. Sem tam pak slupne i nějakou pannu k svačině.


Vendelín Archeopteryx je skutečnej drak, jak jste snad pochopili, s křídly, z huby mu šlehají plameny a teoreticky by mohl být využit jako tepelná bioelektrárna, jako Golem, blahé paměti. Ale to ho ani nenapadne, aby makal, je to prezident a ti nic nedělají, a když už, tak alespoň páchají škodu.


Češi mu dodávají tři panny denně a vzhledem ke stylu života mladé generace a mizerné porodnosti už tady o pannu pomalu nezakopneš.


Samozřejmě, zpět z pohádky, za tuto cenu bychom atomové elektrárny nikdy neprovozovali, dokonce ani kdyby Vendelín nasadil drtivou redukční dietu a žral jenom deset panen denně. Nikdy. Strč si, Venouši, atomovky do podocasí.


Kupodivu ale lidstvu viditelně nevadí, když se přesně za tuto cenu přesunuje z místa na místo. Dopravuje, přepravuje a popravuje se. V drtivé většině případů se přemisťuje úplně zbytečně, nadbytečně, mnohdy jenom kvůli plezíru. Každý den zahyne při dopravních nehodách přesně to množství lidí, které sežere Vendelín, když je v nejlepší formě. Je to samozřejmá daň, kolaterální zanedbatelná škoda, naší svobodě pohybu a radosti z ní.


Za posledních padesát let zahynulo bezprostředně na nemoci z ozáření při nehodách v atomových elektrárnách – vyloučíme-li Černobyl – nula lidí. Havárie Three Mile Island byla způsobena nedokonalostí signalizačních čidel a blbostí a zmatkováním personálu. Dvě stě tisíc lidí z oblasti zdrhlo, ačkoliv radiační zatížení se zvýšilo oproti běžné, přirozené dávce ozáření o jedno procento. Kolik lidí uteče o páteční noci z oblasti, ve které havaruje a na místě zemře pětice sjetých juvenilů po cestě z diskotéky? Co je to za hloupou otázku, říkáte si?


Černobyl byl – vedle konstrukčních chyb – hlavně dílem šíleného pokusu šíleného vědce, autoritáře, který zterorizoval obsluhu reaktoru a do smrti si nepřiznal chybu. A nemohl se přihodit nikde jinde než v Rusku. Vlastně na Ukrajině. Nikde na světě by (snad?) nenahnali málo chráněné vojáky na likvidaci vysoce ozářeného materiálu. Přes to všechno přímo na následky havárie zemřelo čtyřicet lidí a následně, po létech, včetně odhadu počtu pacientů, kteří ještě zemřou v budoucnosti, asi čtyři tisícovky. Naprosto nesmyslná čísla obětí (až osm set tisíc), které měly zemřít na na následky slabého ozáření ze spadu, pak svědčí jenom o míře hysterie a fanatismu, které produkují Greenpeace a jim podobní sektáři.


Oproti téhle démonizované havárii se odhaduje, že pokusy s jadernými bombami v ovzduší od roku 1945 až do šedesátých let zavinily předčasnou smrt desítek milionů lidí. Na rakovinu. Porovnejte si ale odpor občanů proti mírovému využití atomové energie a proti pokusům s atomovkami, co do následků milionkrát horšími. Ne, že by se proti pokusům s atomovými bombami neprotestovalo, ale míra odporu je nesrovnatelná: tehdy se vlády s nikým nebavily, atomovku mít musíme, abychom ji mohli komoušům (imperialistům) hodit na hlavu. A občané to v podstatě akceptovali. Doktor Divnoláska aneb jak jsem se naučil mít rád atomovou bombu.


Některé výzkumy dokazují, že aspartam, který konzumujete v nápojích, potravinách, lécích a potravinových doplňcích jak na běžícím pásu, je silně rakovinotvorný. Kupodivu, lidé nechtějí bydlet vedle jaderných elektráren, stěhují se odtud, protože mají strach z rakoviny, a ve stěhovacím voze vesele popíjejí colu light.


Současná vlna protiatomové hysterie je z rodu honu na čarodějnice. Její hecíři, ti, co roztáčejí její kola, a také ti, kteří jí podléhají, tedy hlavně zelení po celém světě, zcela naplňují definici z úvodu. Německá vláda zastaví provoz v sedmi nejstarších blocích, s miliardovými škodami pro hospodářství. Proč, proboha? Co má tsunami v Japonsku společného s föhnem a jódlováním, které vanou od Alp a jako jediné ohrožují německé elektrárny?


Havárii v atomové elektrárně Fukušima má na svědomí vlna, která elektrárnu zalila, když samotná reaktorová stavba bezpečně odolala ničivému zemětřesení pomalu devátého stupně. Které ostatně u nás ani v Německu nikdy být nemůže. Jako stavaři je mi nepochopitelné, proč budova s dieselagregáty (pro výrobu elektřiny ve chvíli, kdy vypadnou síťové zdroje) nebyla postavena tak, aby její zaplavení mořskou vodou  při příchodu tsunami bylo vyloučeno a tím by ani nemohlo dojít k výpadku agregátů pro výrobu energie k chlazení. Stavebně zcela jednoduchá záležitost s nepodstatným zvýšením nákladů, ale někomu zase asi bylo líto peněz, o které se zvýší výdaje a sníží zisk. Zvlášť je to nepochopitelné v té souvislosti, že předcházející havárie JE vždy spoluzavinil výpadek chlazení.


Ale s takovým šlendriánem nemá technologie, která je jedinou rozumnou alternativou pro budoucnost, nic společného. Jestliže podstupujeme obrovská rizika v souvislosti s dopravními nehodami, jestliže jsme smířeni s toto obrovskou daní naší lenosti a rozmařilosti, pak je protiatomární vřeštění mediálních mrťafů, ekologických aktivistů a hysterek z Blesku a Ona Dnes doslova směšné.


Tsunami zabila jedním rázem deset tisíc lidí, to bereme jako samozřejmou daň přírodě a nezabýváme se tím, proč je tak hustě obydlena oblast, do které tsunami přijít prostě musí. A proč ty domečky tam postavené jsou z papundeklu. Žvaní se o havárii v atomové elektrárně, která zatím nezabila ani jednoho člověka, která je patrně důsledkem technické (lehce napravitelné) nedokonalosti lidského díla.


Ani se mi nechce hledat závěrečný šlágvort. Lidská hloupost je bez pointy.

 

Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments