Vznikne v USA Strana lidu?

Zatímco protesty ve Wisconsinu, kde republikáni de facto zbavili demokraty hlasovacího práva, v Ohiu, Indianě či Iowě nabírají stále na větších obrátkách, v madisonském Capitolu se objevil „první návrh" na založení americké Strany lidu (People´s Party).


Bývalý Clintonův ministr práce a profesor ekonomie na kalifornské univerzitě v Berkeley Robert Reich na svém blogu zveřejnil její principy, které vycházejí z „přesvědčení, že Amerika je stále bohatá země, bohatá jako nikdy. Strana lidu odmítá tvrzení plutokratů, kteří chtějí, abychom uvěřili, že už si dál nemůžeme dovolit žít důstojně – a kteří většině lidí snižují mzdy a škrtají sociální benefity, útočí na odbory a omezují veřejné rozpočty. Strana lidu nedovolí, aby nás postavili jednoho proti druhému … a nedovolí privilegovaným, aby naši pozornost odváděli od výbušné koncentrace příjmů a majetků těch nahoře, snižování daní těm nahoře a od jejich snah hromadit ve svých rukou politickou moc."

Strana lidu je proto odhodlána:

1)      Zvýšit mzdy a možnosti kolektivního vyjednávání pro obyčejného pracujícího člověka. Zastavíme snahy zničit odbory a jejich právo na kolektivní vyjednávání. Budeme před vyhazovem chránit pracující, kteří si budou chtít založit odbory. Zjednodušíme zakládání odborů formou prostého hlasování na pracovišti.

2)      Požadovat, aby američtí nejbohatší platili svůj férový podíl. Zvýšíme daně těm nejbohatším a zrušíme jejich četné daňové výjimky. Daň z kapitálových příjmů bude považována za stejnou jako daň z obyčejných příjmů. Opětovně zavedeme daň z nemovitosti. Zbavíme občanství všechny, kdo se budou pokoušet skrývat majetek v zahraničí.

3)      Chránit a rozvíjet vládní programy životně důležité pro střední třídu a chudé. Sem spadá sociální pojištění, dvanáctileté vzdělání, granty pro znevýhodněné studenty, veřejná doprava, zdravotní pojištění a péče.

4)      Ukončit korporátní blahobyt a seškrtat armádní výdaje. Ořežeme výdaje na obranu. Ukončíme speciální daňovou podporu pro specifické korporace a průmyslová odvětví, a to jak na státní, tak i na federální úrovni. Seškrtáme dotace do zemědělství.

5)      Zachránit sociální pojištění a učinit ho progresivnějším. Vyjmeme prvních 20 tisíc dolarů z příjmů ze sociálního zdanění a zvýšíme mzdový strop pro placení tohoto pojištění.

6)      Ukončit vládu Wall Streetu nad ekonomikou a zabráníme, aby se někdy v budoucnosti znovu z peněz daňových poplatníků vypláceli bankéři. Rozpustíme největší wallstreetské banky a stanovíme strop na jejich velikost. Mzdy na Wall Streetu budou určeny dlouhodobou ziskovostí a nikoli jen krátkodobou spekulací. Všechny finanční transakce budou zdaněny jednou desetinou procenta.

7)      V plném rozsahu zavést pravidla ochrany pracujících, spotřebitelů, drobných investorů a životního prostředí. Pokuty pro firmy, které budou tato pravidla porušovat, se navýší. Rozšíříme početní stav orgánů vymáhajících zákon. Zajistíme více soukromých práv k akci.

8)      Zajistit dostupnou zdravotní péči pro všechny Američany. Nový zdravotní zákon nestačí. Budeme bojovat za to, aby ve hře zůstal jediná zdravotní pojišťovna – a zdravotní systém Medicair byl dostupný všem. Ukončíme zpoplatněné služby a vytvoříme organizace „zodpovědné péče", které se budou soustředit na zdraví pacientů.

9)      Zpomalit a případně odvrátit klimatické změny. Budeme bojovat za snížení karbonových emisí. Vytvoříme strop na emise a případné karbonové daně pro ty, kdo emise vypouštějí do ovzduší. Zisky z těchto daní budou navráceny americkému lidu v podobě daňových úlev pro pracující střední třídu.

10)  Dostat z politiky velké peníze. Budeme bojovat za to, aby se v Nejvyšším soudu zasedli soudci, kteří zvrátí zákon Citizens United v FEC (ten stanoví, že výše peněz v kampaních už není ničím omezena). Budeme požadovat zveřejnění všech finančních příspěvků poskytnutých pro jakéhokoli kandidáta nebo proti němu. Zajistíme plné finanční krytí prezidentských, guvernérských a zákonodárných kandidátů ve všech všeobecných volbách.

Zní to báječně, až utopicky? Možná, ale… sny přece bývají na počátku všech velkých věcí.

Budiž, pokud máte zájem o nejnovější vývoj protestů ve Wisconsinu a v dalších amerických státech, Huffington Post k tomuto účelu zřídil zvláštní stránku.

 

Převzato z Literárek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments