Nerovnost pro všechny – nový film Roberta Reicha

 

Známý profesor ekonomie se dal dohromady s režisérem Jacobem Kornbluthem a společně natočili dokumentární film o současné ekonomické bídě Ameriky.


Robert Reich, ekonom a bývalý ministr práce v Clintonově vládě, je znám čtenářům tohoto webu z vynikajících analýz, které doprovází vlastnoručními kresbami. Všechny si můžete prohlédnout na jeho blogu(external link). Robert Reich je v USA známý také svým občanským aktivismem a neúnavným bojem proti ekonomickému a morálnímu nihilismu jednoho procenta těch, kteří svou chamtivostí likvidují základní instituce státu. Nedávno vystoupil ve známé show Jona Stewarta a jejich rozhovor o "fat cats" neboli neoliberálních ničitelích společnosti si můžete pustit zde(external link).

Poslední soubor ekonomických analýz nazvaný "Nerovnost pro všechny" (Inequality for all(external link)) vstoupil do mediálního věku. Vlastně to není nic divného, protože jen pár lidí něco doopravdy umí. A ti ostatní z jejich umu žijí tím, že jej rozřeďují, parafrázují a jinak mediálně upravují. Zatím je to tak, že tato sekundární parta žije z cizí práce lépe a efektivněji, než oněch pár vzdělanců. Ale mnozí z nich (jako R. Reich) nejsou hlupáci a dobře znají sílu médií. Proto se tento profesor dal dohromady se známým režisérem Jacobem Kornbluthem(external link) a společně natočili dokumentární film o současné ekonomické bídě Ameriky. Trailer z tohoto filmu máte zde.Téma je tak jednoduché, že na to dosud čeští oficiální trubači neoliberalismu ani nepřišli. Reich vysvětluje na příkladech z běžného života Američanů, ze statistik a z ekonomických modelů, jak současný katastrofický rozdíl v příjmech (income gap) zničil zemi. Pokud vás zajímají jeho základní argumenty, klikněte si třeba na náš článek Jak neoliberalismus zničil obyčejné lidi v USA(external link).


Robert Reich umí nejen teorii, ale jako občanský aktivita je zvyklý vystupovat a mluvit s obyčejnými lidmi. Je vtipný, inteligentní, ví, co platí jako mediálně působivý a přitom i odborně pravdivý argument. A nám, českým intelektuálům, ukazuje cestu z mediálního otroctví směrem ke svobodě. Film, televize a jiné nástroje dnes u nás slouží pusté demagogii a zájmům těch, kteří si je umí zaplatit. A celospolečenské oblbování a lhaní často provozují z našich daní, či dokonce z koncesionářských poplatků, které povinně platíme na provoz veřejno-právních médií. Viz tematické číslo Komu slouží Česká televize(external link) (2013-08). Je na čase, abychom začali tato média používat k obecnému prospěchu všech.

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments