(Nevyužité) zdroje jsou…

http://1.bp.blogspot.com/-E0biU-9uOAw/Tvp5JxFFICI/AAAAAAAAACE/0JPCPQA6zXY/s1600/revoluce2012.jpg


O tom, že v právě načatém roce nečeká republiku nic moc dobrého, nás nedávno zpravil rozpočtový iluzionista Miroslav Kalousek. Veskrze odborně popsal příští nečasy slovy „bude to hustý“, a není důvod mu (výjimečně) nevěřit. Svou činností totiž o ekonomický propad země a nedostatek financí pečuje pilně a dlouhodobě, a nutno říct, že je tomto ohledu skutečně jednička. Nyní se mu však zřejmě povedlo zatnout sekeru pěkně hluboko hned dvakrát, aniž by hnul prstem. Přesněji řečeno – tím, že nehnul prstem. A to už si přímo žádá další mezinárodní ocenění!


Nechuť české strany přihlásit se o více než 8 miliard Kč v kauze vyšetřování privatizace MUS byla hojně zmiňována i namnoze provládními servery a novinami. Těžko totiž tajit fakt, že švýcarský velvyslanec musí osobně dotazovat hned čtyři naše ministry, zdali by se nad možností vymáhat tak skromnou sumu alespoň krátce nezamysleli. Dle dosavadních poznatků v hlavní roli mrtvých brouků vystoupili (dnes již slibně deratizované) Vrchní státní zastupitelství a právě strážce kasy.


Rozhodně bude zajímavé pozorně sledovat celý soudní proces, protože západně od našich hranic aféry obvykle nekončí nudným, táhlým vyšuměním, a tak se snad dozvíme něco poučného z českého politického zákulisí minulých i současných let.

Ovšem liknavost tuzemských vládců nemohou šetřit cizinci, takže s určením jasné odpovědnosti za jejich dnešní netečnost nastane tradiční potížššššš


O něco novější (a ještě závážnější) je hrozba zastavení toku evropských dotací. Z eurodotací se na území ČR vybudovalo hodně potřebného, vzniklo i ledacos nadbytečného. Každopádně jde o zdroje, které spoluvytváříme, přitom ve schopnosti jejich čerpání sotva předstihujeme balkánské země, oblíbený to symbol chaosu, bezpráví a neumětelství. Složitý systém schvalování a udílení dotací otevírá prostor k falšování projektů a zneužívání poskytnutých peněz šikulům všeho druhu. A těch máme, bohužel, v našem pevně spjatém, po léta pěstovaném politicko-podnikaveckém prostředí nadbalkánsky mnoho. Bruselské byrokraty už nejspíš trochu unavuje odmítat žádosti typu „Centrální evropská chovná stanice tučňáků na Zvíkově“, a tak vyzvali před půl rokem českou vládu, aby v předkládaných dokumentech udělala alespoň bulharský pořádek.


Žebravé apely ze zahraničí ovšem ve Strakově akademii jen obtížně nalézají své adresáty… I kdyby se týkaly miliardových částek! Není divu, ministři právě usilovně počítají, kolik milionů korun se ušetří zrušením seniorských slev ve vlakových spojích, a nemají čas na kdejaké prkotiny…


Analýza serveru Aktuálně.cz přisuzuje hlavní roli mrtvého brouka, poněkud překvapivě, opět Miroslavu Kalouskovi. S tím, že kontrolu čerpání eurodotací svého času hodlal ještě rozvolnit naléhavým, ručně psaným vzkazem: „Co se zákonem, na který každý sere?“ (Důležitá informace pro všechny – TOP09 zřejmě hodlá právní řád ČR do budoucna výrazně zredukovat…!!!).


Abychom byli spravedliví, poradci Kalouskovým jménem na článek reagovali v blogu „Česku kontrola neselhala“ (viz odkazy). V něm snaživě popírají jednotlivosti původního článku, aniž by čtenářům objasnili podstatu věci – proč jsou nyní dotace v ohrožení, když vše funguje dokonale, tak jak má…?!?


Možná nám to ale už brzy za nejlepšího ministra financí vysvětlí nejlepší ministr školství…


http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=721886

http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=725564

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/miroslav-kalousek.php?itemid=15124


Převzato z blogu autora


Foto: Černý Petr

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments