Nezaměstnanost mladých Španělů raketově roste

Duben 04, 2012

 

Počet lidí, kteří ve Španělsku požádali o podporu v nezaměstnanosti, se v březnu zvýšil zhruba o 39 tisíc a přesáhl tak 4,75 milionu. Znamená to meziroční nárůst skoro o deset procent. Španělsko má už dlouho i nejvyšší míru nezaměstnanosti z celé Evropské unie, práci nemá asi 23 procent lidí v produktivním věku. Ještě horší je situace mezi mladými Španěly – v této skupině je nezaměstnanost téměř na 50 procentech.


Březnový nárůst počtu žadatelů o podporu je už osmý měsíční v řadě. Data o vývoji míry nezaměstnanosti se zveřejňují samostatně a ve čtvrtletních cyklech. Na konci loňského roku míra nezaměstnanosti činila 22,9 procenta a bez práce bylo zhruba 5,3 milionu lidí.


Celkový počet nezaměstnaných bývá vyšší než počet lidí na podpoře. Část těch, kteří pobírali podporu a nedokázali si ve stanoveném termínu najít práci, totiž nárok na podporu ztrácí.


Španělská vláda doufá, že situaci zlepší reformy trhu práce. Plánuje mimo jiné snížit odstupné a zmírnit pravidla pro nárůst platů kvůli inflaci. Tyto návrhy ale narážejí na odpor odborů. Už na konci března Španělsko zasáhla generální stávka proti reformám a škrtům pravicové vlády.

 


Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments