Nino Burdžanadzeová: „Zbití lidé vyjdou do ulic znovu.“

Červen 04, 2011

Koncem května byla v Gruzii nečekaně brutálně rozehnána demonstrace několika desítek tisíc lidí, kteří požadovali okamžité odstoupení prezidenta Michaila Saakašviliho. Několik lidí bylo zabito, další jsou nezvěstní, stovky lidí utrpěly zranění a další stovky byly zatčeny a dosud jsou ve vězení.

 

"V Gruzii jsou zadržovány ve vězení stovky lidí bez řádného vyšetřování a spravedlivého soudu. Sedí za mřížemi naprosto nezákonně, jsou to političtí vězni" tvrdí v rozhovoru pro ruský zpravodajský server Lenta.ru jedna z vůdčích osobností gruzínské opozice, Nino Burdžanadzeová a zdůrazňuje, že v současné Gruzii vládne diktatura.


Burdžanadzeová popsala zásah speciálních jednotek proti demonstrantům před parlamentem ve Tbilisi jako trestnou akci Saakašviliho, která měla za cíl co nejvíce lidí poranit a zastrašit. Policisté podle ní několik minut po půlnoci z 26. na 27. května zaútočili na demonstranty vodními děly, slzným plynem, obušky a gumovými projektily ze všech stran, bili je v obklíčení a nenechali jim žádnou ústupovou cestu.

 

V rozhovoru upozorňuje také na to, že před demonstrací proběhlo na celém území Gruzie masové zatýkání, lidem byly zabavována osobní auta, mikrobusy i autobusy a vlaky ze západu země přijížděly do Tbilisi prázdné, protože policie přikázala, aby u pokladen zájemcům o jízdenku tvrdili, že je vyprodáno. „Policisté obcházeli garáže a přímo na místě lidem zabavovali auta," tvrdí opoziční politička. „Metro v Tbilisi nejezdilo čtyři hodiny," dodává.


Zatčených je podle Burdžanadzeové tolik, že je musí policisté vozit do západní Gruzie, protože v metropoli a na východě jsou vězení přeplněna. "Když držíte ústa a krok, nechají vás na pokoji. Ale jakmile, nedej bože, řeknete, že se vám něco nelíbí, že třeba vládní televize lže, stáváte se ve vlastní zemi personou non grata," říká politička.


Prezident Saakašvili podle ní zvolil vychytralou taktiku, jelikož veřejně neustále kritizuje Moskvu a chová se navenek prozápadně a proamericky. A Západ na jeho hru přistoupil. S čím ovšem nepočítá, to je sílící frustrace Gruzínů ze zhoršující se sociální situace. Průměrný plat nestačí ani na spotřebitelský koš, minimální důchod je 100 lari, což je přibližně 47 dolarů. „Když se k tomu přidal agresivní a brutální zásah proti demonstrantům, pohár trpělivosti přetekl. Demonstrace budou pokračovat. Ti, co byli zbiti koncem května, vyjdou do ulic znovu!" je přesvědčena Nino Burdžanadzeová.

 

Převzato z Literárek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments