Nové dimenze „spravedlnosti“ ve věci církevních „restitucí“

Srpen 17, 2012


„Pokud neprojdou církevní restituce, budeme muset dotovat muslimy!“ Tak to je prosím zatím nejnovější dimenze propagandy ve prospěch takzvaných církevních restitucí! A mně už se z toho chce opravdu blít.


Zamysleme se totiž nad tím, jak je v současné době stále více przněn jakýkoli smysluplný význam slova „spravedlnost“. Aktuálně totiž vypadá „spravedlnost“ v podání „zbožných“ proponentů „odstraňování křivd“ nějak takto:


“Zastánci restitucí mají v ruce další argument, proč se na vracení majetku dohodnout co nejdříve. V Česku bude mít na příspěvek od státu nárok do tří let dalších devět církví. A ty budou moci žádat jak o příspěvek na svoji činnost, tak se mohou zapojit do samotné restituce. Stát by to podle ministerstva kultury přišlo na další stamiliony korun.” (iDnes)


Co to znamená v praxi? Že církve a náboženské společnosti, které to „stihly“ (teď neřeším hlavního příjemce, tedy římské katolíky) a které se nezřekly financování státem, i když na ně měly právo, se budou podílet na dělení kořisti (což mimo jiné znamená i poněkud bizarních 36 milionů pro všech 155 českých unitářů) a k tomu budou ještě dalších 17 let dostávat klasický státní příspěvek na činnost. Naopak náboženské společnosti, které to nestihly, nedostanou ani podíl na kořisti (fakt nejsem ochoten použit mírnější výraz) ani nezískají nárok na příspěvek na činnost. Římskokatolická církev samozřejmě dostane nejvyšší kus koláče plus to 17leté dotování. A to je panečku spravedlivé, tak to má být!


Ono je totiž samozřejmě absurdní především to, že se zde pletou dohromady dvě věci, tedy restituce v případě právnických osob a změna financování tohoto typu právnických osob. Pakliže hovoříme o restitucích, je otázkou, jak definovat kontinuitu, ale podstatné je, že tenhle kočkopes je nespravedlivý i jako restituce i jako změna financování církví. Navíc je netransparentní, ale o tom už bylo řečeno mnohé. Podobně „věrohodné“ jsou prohlášení představitelů některých církví, že vlastně na tom budou škodné a že by se měly za stávajícího systému vlastně lépe. Pokud tomu tak je, pak zřejmě podstupují oběť ve prospěch všeho lidu! Věřili byste tomu, že by se do toho v tom případě hrnuly? Já tedy ne.


A strašení muslimy? To už je opravdu dno žumpy. A co takhle varovat, že pokud “restituce” neprojdou, tak si i Romové založí vlastní církev a budou čerpat příspěvky od státu? Pokud nezaberou muslimové, tohle by mohla být “tutovka”!


Musím říci, že jsem v minulosti byl sympatizantem některých církví zapletených do tohoto pseudorestitučního komplotu, fakt se mi například líbilo moderní a svobodné pojetí víry u starokatolíků, husitů a evangelíků, ale obávám se, že pro příště je budu už provždy vnímat s nepřekonatelnou pachutí v ústech, coby pokrytce, kteří odhalili sami sebe. Duch svatý je u nich zřejmě podobně vzácným hostem, jako třeba na konkláve při volbě papeže. A nepochybuji přitom, že si to dotyčné instituce „nějak“ obhájí: „Ano, vypadá to jako smlouva s Ďáblem, ale my ho přechytračíme a jeho peníze použijeme k páchání dobra!“


Nepřechytračíte, bratři moji. Tady nejsme v pohádce.


Převzato z Amor Vacui

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments