Nový trójský kůň se jmenuje Ázerbájdžán

NATO chce Ázerbajdžán jako klín mezi Ruskem a Íránem

Únor 28, 2012

Ázerbájdžán navštíví 9. dubna významná delegace NATO, aby tam zahájila jednání o vstupu země do Individuálního akčního programu partnerství. Setkání bude diskutovat o ázerbájdžánské politice, bezpečnosti, obraně, vědecké způsobilosti a problémech životního prostředí.

Dosud se Ázerbajdžán přibližoval k NATO velmi opatrně, a to z obav ze sousedního Íránu. Vypjatá politická situace v oblasti však vedla k tomu, že Baku usiluje o novou politickou linii.

Ázerbájdžánští analytici se domnívají, že NATO rádo přivítá tuto zemi, protože by to pomohlo více oddělit Teherán a Moskvu, mohlo by to zajistit bezpečnost jinak velmi „rizikového“ státu, jako je Ázerbájdžán, a zajistit přístup k energetickým zdrojům této země.

Zdroj: http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=29537


Izraelské dodávky zbraní do Ázerbajdžán: proti Íránu nebo proti Arménii?

 

Únor 28, 2012

Izraelská firma Aerospace Industries plánuje, že do Ázerbajdžánu prodá bezpilotní letouny a systémy protivzdušné obrany za 1,6 mld. dolarů. Izraelské ministerstvo obrany už považuje tuto otázku za vyřešenou.

Předseda Islámského výboru Ruska Hejdar Džemál poskytl svoji verzi prodeje zbraní Tel Avivu do Baku deníku Georgia Times. Podle této smluvy dostane Ázerbájdžán protiletadlové a protiletecké obranné systémy bez toho, aniž by bylo vyčísleno přesné množství zbraní dodaných do Baku: „Prodej zbraní do Ázerbájdžánu je jen další pokus vyvinout psychologický nátlak na Írán. Prodej dronů a protivzdušných obranných systémů do Ázerbájdžánu musí vést ke zvýšené úrovni konfrontace ve vztazích mezi Baku a Teheránem. Izraelská výzbroj může zvýhodnit Azery ve vztahu k Arménii, jakkoli Arménci sami dostali dostatečné zásoby zbraní z ciziny. Izraelci, podobně jako Američané, vždy definovali podmínky, za jakých jejich zbraně mohou být používány. Považuji obchod se zbraněmi mezi Tel Avivem a Baku jako vzkaz Izraele Íránu. Obnovení konfliktu o Náhorní Karabach je pouze otázkou času. Vztahy mezi Armény a Ázerbajdžánci zůstávají po celé ty roky napjaté,“ řekl Džemál.

Írán nedávno obvinil Ázerbájdžán ze spolupráce s Mossadem. Na otázku, zda se izraelská zpravodajská služba nachází v Ázerbajdžánu, Hejdar Džemál řekl: „Ázerbajdžán má těsné vztahy s Izraelem, a to i ve vojenské oblasti. Vojenská spolupráce mezi Baku a Tel-Avivem se promítá i do úzkých vztahů v oblasti vojenského zpravodajství. Ázerbajdžán převzal pro Izrael roli Turecka…“A proto může napětí mezi Izraelem a Íránem houstnout.

Zdroj: http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=2953

Překlad: Stan

Námět: Clair

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments