Dnes ráno jsem viděl v televizi zprávu z Tibetu doplněnou hořícím sloupem. Nebyl to dřevěný sloup, ale hořící mnich. Prý se už v poslední době upálilo osmdesát mnichů. No zlatá doba mnichů je pryč a pravděpodobně ti zločinní čínští komunisté je možná nutí, aby pracovali. Kdo to kdy viděl, aby mnich pracoval.
Před rokem 1959, než vtrhli do Tibetu komunisté, měli mniši krásný život. Když Dalai Lama vládl v Tibetu, skoro veškerá obdělávaná půda a pastviny patřily šlechtě a klášterům, přičemž většina obyvatel byli nevolníci, kteří na nich dělali. Systém se podobal nevolnictví v Evropě za vlády Karla IV. Velká většina populace – 90 % – byli nevolníci bez vzdělání a zdravotní péče. Doživotně byli vlastnictvím pána nebo kláštera. Stejně tak i jejich děti. Za práci nedostávali žádnou mzdu. Dalai Lama a jeho rodina vlastnila kolem 4 000 nevolníků a 100 domácích otroků. Divíte se, že protestuje a bojuje proti komunistům?
Tolik oslavovaný tibetský dalajláma byl od roku 1959 placeným agentem americké CIA. Je asi celkem pochopitelné, že představitel národa a kultury existenčně ohroženého čínskou politikou se spojí prakticky s kýmkoliv. Jiná věc je ale otázka, zda z takového člověka je možné dělat nezpochybnitelnou ikonu nejčistší morálky… Podle dokumentů ministerstva zahraničí USA z roku 1998, v šedesátých letech tibetský exil dostával od CIA 1,7 milionu dolarů ročně. Roční plat Dalai Lamy od CIA byl 186 000 dolarů. V současnosti americký Kongres vyčlenil na podporu tibetského exilu v Indii 2 miliony dolarů a další milion na "demokratické aktivity" exilu. Tibetští chlapci byli často odebíráni od rolnické rodiny na výchovu za mnichy, kde sloužili elitním mnichům. Jak uvádí mnich Tashi-Tsering, děti v klášterech byly často sexuálně zneužívány. On sám byl obětí sexuálního znásilňování od 9 let.
Ve starém Tibetu vlastník nevolníka o něm rozhodoval podobně jako o jiném majetku. Mohl ho prodat, dát ho jako dar, půjčit ho, nebo splatit s ním dluh. Vlastníci nevolníků měli vlastní věznice a podobně i velké kláštery měly vlastní soud a vězení. Když v roce 1951 čínští komunisté obsadili Tibet, respektovali tibetskou kulturu a náboženství. Majetek šlechty a klášterů nezkonfiskovali. Feudální šlechta dále vládla nad nevolníky. Ale jim to nestačilo, takže v roce 1956-1957 vypuklo v Tibetu povstání za asistence americké CIA. Mnoho vedoucích povstalců a agentů patřilo mezi tibetskou aristokracii nebo jejich potomky, ale většina populace se k povstání nepřidala.
Po potlačení povstání čínští komunisté zrušili otroctví a tibetský systém nevolnictví včetně neplacených prací. Zavedli občanské vzdělávání a tak zrušili monopol klášterů na vzdělávání. Zavedli kanalizaci a elektřinu. Rozdělili lidem půdu a stáda a zaváděli kolektivizaci. Čínský výzkum prováděl geologický průzkum na tibetské planině. Geologové našli 16 velkých oblastí, kde jsou zásoby mědi, železa, olova, zinku a dalších minerálů v odhadované ceně 128 miliard dolarů. To ovšem stojí za vyvolávání nepokojů v zemi. Vždyť takhle veškeré bohatství připadne Číně a americké korporace utřou nos.
Po demokratických reformách v Tibetu, které zavedli komunisté, začal komunistický zázrak. Úmrtnost dětí v Tibetu v roce 1951 byla 430 na 1000 narozených. Během komunistického zázraku se snížila na 91,8 dětí v roce 1990 a na 35,3 dětí na 1000 narozených v roce 2000. Růst HDP za posledních 7 let byl 12 % ročně. Nyní je HDP Tibetu 30x vyšší než v roce 1950. Průměrná délka života v roce 1950 byla 35 let, v současnosti je 67 let. V roce 1950 bylo 95 % Tibeťanů negramotných, jen 2 % dětí chodilo do školy. V současnosti je základní vzdělání povinné a negramotnost u lidí v pracovním věku je 4,76 %. V roce 2000 měl Tibet 4 univerzity, kde studovalo 5 a půl tisíce studentů. V současnosti má Tibet 2,5 milionu obyvatel, oproti 1,2 milionu v roce 1964.
Obyčejným Tibeťanům se žije rozhodně lépe než za vlády dalajlámy. Pokud jsou nespokojeni, tak jedině proto, že reformy nepostupují dostatečně rychle. To ale není důvodem, aby se upalovali. Obyčejní lidé se neupalují. Upalují se pouze mniši, kterým se stýská po starých dobrých časech. A navíc, upalují se obyčejní mniši, kterým jejich představení důkladně vymyli mozek. Nakonec vymývání mozků je jejich specialita. Každý, kdo slyší zprávy o upalování mnichů v Tibetu, by si měl ujasnit situaci a rozhodně je nelitovat. Možná jen proto, že si nechali vymýt mozek. V novém Tibetu má každý přístup ke vzdělání, každý je svobodný. Každý se musí rozhodnout, na jaké straně barikády bude stát.
Stanův komentář: Zajímalo by mě, zda autor navštívil Tibet, konzultoval tento článek s nějakým Tibeťanem, nebo zda čerpal jen z oficiálních čínských zdrojů. Já ho osobně beru jen jako jisté vyvážení protičínské propagandy, osobně se domnívám, že se jednalo o klasickou imperiální agresi pod záminkou "zastavení vykořisťování tibetského lidu", tedy klasické vymítání čerta ďáblem.