O jestřábech

Září 21, 2012


Miroslav Kalousek se tento týden prohlásil “největším rozpočtovým jestřábem v zemi”.


Nad územím České republiky krouží dva druhy jestřábů.


Jestřáb lesní má (dle wikipedie) krátká křídla, silné pařáty a plochou hlavu. Jde o oportunistického dravce, útočícího bleskově a nečekaně. Žije skrytým způsobem života v hustých lesních porostech a na hnízdišti se ozývá pronikavým: “kekekekek”.  Ottův slovník naučný pak uvádí, že “tento samotářský zákeřník jest lstivý, vrhá se na kořist jako šipka, sviště křídloma.”


Jestřáb rozpočtový má rovněž plochou hlavu a silné pařáty (s velmi dlouhými prsty), ovšem  vyhledává i ta nejobydlenější lidská sídla a pozornost okolí mu příliš nevadí. Vzdor mohutnému a zdánlivě neohrabanému trupu vládne skvělými manévrovacími schopnostmi. Dokáže vystoupat nečekaně vysoko, a tam se neuvěřitelně dlouho udržet. Vyznačuje se sebejistým a panovačným skřekem. Má řadu přirozených nepřátel, kteří se však drží při zemi, a tak na ně dravec ze svých nedotknutelných sfér jen s gustem vyprazdňuje kloaku.


Rozpočtovým jestřábům padá za oběť nejčastěji přestárlá či raněná drobná havěť, čímž se zachovává přirozený výběr a udržuje čistota genofondu. Na velká zvířata si troufají jen zřídka. Zvláštností je, že odepsané kusy jim často ochotně nahánějí i silnější příslušníci téhož lovného druhu. Vědci toto zrádné jednání připisují snaze předkrmit predátora, a pudové touze vyhnout se tak vlastní roli v potravním řetězci. Nebo ji alespoň podvědomě utlumit a přetvořit. Laboratorně byla například u mladého a zdravého jedince syslíka českého zjištěna výrazně snížená hladina stresových hormonů v krvi, a prokázána překvapivá shoda s chováním a zvukovými projevy medvěda kodiaka.   


Krahujcovití patří k osaměle žijícím tvorům, jestřáb rozpočtový přesto koná pravidelné slety, se zhruba týdenní periodou, jichž se účastní převážně samci. Na nich si brousí drápy, čechrají peří, naprázdno klapou zobákem, poměřují rozpětí křídel a délku ocasu, a v nestřežených chvílích se klovou do zátylku. Ornitologové to vysvětlují skrytým soupeřením o pozici největšího ptáka daného sletu. Do širokého okolí se přitom z těchto míst ozývá pronikavé „škrtškrtškrt“.


Migrace jestřábů rozpočtových, je (k lítosti mnoha), velmi slabá. Jakmile nalezne teritorium bohaté na snadnou kořist, jestřáb se v něm usídlí, a ne a ne odtáhnout…


Převzato z blogu autora

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments