O odpovědném hospodaření

Jako kometa prorazila na politické nebe dnes nejsilnější pravicová strana TOP09. U jejího zrodu prý stáli, ideologický guru Miroslav Kalousek, pravicoví přeběhlíci z KDU a dva oligarchové Zdeněk Bakala a kosmopolitní retrošlechtic usilující o prolomení Benešových dekretů Karel Schwarzenberg.


Ústřední myšlenkou klestící cestu nové strany na politické výsluní se stal slogan M. Kalouska o tom, že nikdo, ani stát, by si neměl pořizovat nic, na co nemá našetřeno, že každý, i stát, by se měl chovat ke své budoucnosti odpovědně, měl by šetřit a investovat s určitou perspektivou a s rozmyslem. 


Zkusme se nyní podívat blíž na odpovědné hospodáře, kteří s touto převratnou myšlenkou prorazili do sněmovny.


Jde předně o tyto politiky a osobnosti: o prý nejlepšího exministra financí Kalouska, univerzálního nezištného politického sponzora pravice Z. Bakalu, K. Schwarzenberga, který má prý k lidu blíže, o exministra MPSV Drábka, exministryni obrany paní V. Parkanovou etc.


O panu Kalouskovi, šéfideologovi strany TOP 09, který dokáže s takovým zaujetím a fundovaností na veřejnosti mluvit o odpovědném hospodaření píše Wikipedia kupř. toto: "V letech 1993–1998 zastával post náměstka ministra obrany ČR, staral se o finanční řízení resortu, armádní restrukturalizace i řízení armádních zakázek.


V roce 1993, kdy byl náměstkem na Ministerstvu obrany ČR, si objednala Armáda ČR od ministerstva padáky pro dopravu skupin hloubkového průzkumu a seskoků (za použití techniky HAHO a HALO). Ve výběrovém řízení vyhrála firma Anex Cirrus pana Andrlíka, která měla dodat padáky s názvem VTP-100. V roce 1994 armáda zadání výběrového řízení rozšířila. K padáku VTP-100 byl přidán hlavní kulatý padák a záložní kulatý padák. Odborníci paraclubu tvrdí, že VTP-100 měl příliš funkcí, jež si vzájemně odporovaly. Přesto byla padáková souprava VTP-100 v roce 1996 zavedena do výzbroje Armády České republiky. V roce 1997 došlo ke smrtelné nehodě na VTP-100, při které zahynul vojín Prinich. Podle Petra Blahouta z 1. vojenského paraklubu Plzeň expertízy neprokázaly jako příčinu nehody technickou závadu padáku, přesto byly tyto padáky v roce 1998 zakázány. (Od doby, co po testovacím seskoku čerstvě zakoupeným padákem firmy, která předtím nikdy padáky nevyráběla a v Obchodním rejstříku prý byla zapsána až v den veřejné soutěže, umřeli zkušení instruktoři, padáky v hodnotě stovek milionů korun ležely ve vojenských skladech až do doby uplynutí životnosti a likvidace. Padáky byla armáda díky odpovědně připravené smlouvě nucena odebrat v původním množství přesto, že při jejich testování došlo ke smrtelné nehodě parainstruktorů – pozn. aut.)


V roce 1997 podepsal (pro český stát za ministerstvo obrany krajně nevýhodnou – pozn. Béda) smlouvu s developerskou firmou EPF ( o prodeji paláce na Nám. republiky v Praze) a následné odškodnění firmy stálo český stát  stovky miliónů korun.


Vzestup na politické scéně


V roce 1998 byl v Jihočeském kraji zvolen za KDU-ČSL do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.[1] Stal se členem Hospodářského výboru, Výboru pro obranu a bezpečnost a Stálé komise pro kontrolu činnosti Vojenského obranného zpravodajství PČR…"


To všechno a mnoho dalších starších aktivit krásně dokumentuje kvality šedé eminence TOP 09 jako odpovědného hospodáře. Sněmovní funkce v hospodářském a rozpočtovém výboru a při dohledu na hospodaření MO a později funkci strážce pokladny získal zajisté jako odraz své vysoké ekonomické profesionality a prokázaných schopností při hospodaření se státním majetkem a potvrzuje opakované teze pravicových politiků, že právě oni jsou ti nejlepší hospodáři se státním majetkem.


O Z. Bakalovi, finančním a mediálním sponzorovi TOP 09, oligarchovi, multimiliardáři jenom krátce. Jeho příběh by se v kostce dal popsat jako příběh pohádkového Honzy, který znenadání ve světě (v tomto případě po návratu podobně jako jiný úspěšný podnikatel V. Kožený po návratu z velkého světa) k velkému bohatství přišel. V poslední době probleskují v některých médiích nepatřících do majetku mediálního magnáta zprávy o tom, že prý managersky "vytuneloval" vlastní firmu. Co by na to asi řekl Cimrmanův Uhlobaron, kdyby mu Vizionář vidící jenom výjevy řekl, že v budoucnosti vidí tunel v díře?  O kauze byty OKD v hodnotě desítek miliard korun, které do svého portfolia i s nájemníky získal jako zvláštní bonus, se nebudu raději blíže rozepisovat.


Dalším odpovědně hospodařícím politikem TOP 09 je oficiální předseda a maskot strany K. Schwarzenberg, o kterém některá média psala zvláštní příběhy v souvislosti s vývozem kaprů z Orlíku skrze nastrčenou firmu do EU, o odpuštění daní jeho firmě v řádu desítek milionů korun stranickým kolegou ministrem financí, o podivné privatizaci firmy Jan Becher spolu s kolegou oligarchou Bakalou, v souvislosti s "tureckým" hospodařením jemu podřízeného ministerstva zahraničí…


Dalšími populárními obličeji odpovědných hospodářů ze strany TOP 09 byli paní a pan exministryně obrany V.Parkanová a křesťansko-sociálně citlivý Jaromír Drábek – oba dva toho času v merku vyšetřovatelů hospodářské kriminálky a protikorupčního útvaru.


Na závěr bych si dovolil položit otázku: Není to krása, jak odpovědně a protikorupčně dokáží hospodařit politici nové stálice na politické scéně – TOP 09?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments