Svět ruskýma očima 208

Velké problémy velké Evropy

Nikolaj Mališevskij


Srpen 12, 2013


1. Integrace členských zemí EU v politické sféře podstatně zaostává za sférou ekonomickou. Na mezinárodním politickém jevišti není zcela svéprávná a nedokáže vystupovat jednotně.


2. Spojené státy proti sjednocené Evropě pletichaří. Využívají k tomu celý houf trojských koní mezi "novými východoevropskými demokraciemi". Ty jsou Washingtonem využívány k umělému rozdmychávání konfliktů mezi tahouny EU – Německem a Francií a ostatními členy. Kdysi nazvala Evropská komise Polsko, Maďarsko, ČR a Slovensko "potenciálními zdroji problémů v EU".


3. Potíž je s přijetím evropské ústavy. EU staví země s velkým počtem obyvatel (Německo, Francie) do privilegovaného postavení. Federativní evropský stát, o který obě země usilují, se dostává pod jejich kontrolu. To neuspokojuje především Velkou Britanii. Ta je orientovaná na svého zámořského anglosaského spojence, s nímž tvoří tandem a s nímž koordinuje své akce.


4. Členské země EU se nejsou schopny sjednotit v otázkách kolektivní bezpečnosti Evropy, ani na spolupráci v oblasti justice a boje s terorismem. V politice, diplomacii a bezpečnosti se proces integrace Evropy vážně zpožďuje, země jsou opatrné při výměně informací. Opatrnost nakonec odůvodňuje i případ Snowden.


5. Západoevropští experti poukazují na to, že se jejich země setkaly s problémem, jak mají státy financovat sociální sféru. Mají obavu z demografického vývoje. V protikladu stojí nízká porodnost a prodlužující se dožití obyvatel. Snižuje se počet produktivních poracovníků a na výplaty penzí, na podporu v nezaměstnanosti a na další sociální podpory je stále méně peněz.


6. Agrární politika EU není uspokojivá. Země se sice orientují na tržní hospodářství, ale zemědělská politika je právě opačná. Po přijetí nových zemí do EU se ještě zkomplikovala. Země s rozvinutým zemědělstvím (Polsko a Maďarsko) často zostřují problém nadvýroby a distribuce zemědělských výrobků.


7. Nerovnováha v ekonomice starých a nových členů činí potíže. HDP na obyvatele nových zemí není ani polovina průměrné hodnoty z období před přijetím nových. Některé nové země mají dokonce HDP jen čtvrtinový.


8. Vstupem nových zemí nastaly potíže s přerozdělování prostředků. Rozvinuté země se brání dávat další peníze do společných fondů. Přitom státy, které dostávají pomoc (Španělsko, Irsko, Portugalsko) žádají z těchto fondů další prostředky.


9. Přijetí nezbytných reforem naráží na těžkosti. Malé země se obávají vlastní marginalizace spojené s tím, že evropské záležitosti budou kontrolovat velké země. Ty zase poukazují na práva a povinnosti a své vedení v EU odůvodňují svými finančními vklady. Krom toho je mezi starými a novými členy rozdíl ve státním uspořádání a v justici.


10. Budoucnost eura je nejistá. V polovině roku 2000 o tom promluvil eurokomisař pro společný trh Frits Bolkenstein: "Euro čekají těžké zkoušky. Za 10 let se Evropa setká s ohromnými problémy, to až začne vyplácet penze prudce stárnoucímu obyvatelstvu. … Počítám, že dlouhodobá naděje eura na přežití je pochybná."


Převzato z Fondsk.ru

***


Americké hovězí bylo pro Rusy nebezpečné

Srpen 11, 2013


Rosselchoznadzor stahuje z trhu velké množství hovězího masa z USA, které je kontaminováno třemi speciálními kmeny střevních bakterií Escherichia coli. Tyto kmeny produkují zvláštní toxin (Shiga-like toxin), který může způsobovat vážné následky, až po život ohrožující hemolyticko-uremický syndrom.


Při nemoci se masivně aktivují krevní destičky, srážejí se a ucpávají drobné cévy. Orgány, především ledviny, se přestávají prokrvovat. Protože se většina krevních destiček vysráží, zbývá jich v krvi málo a dochází ke krvácení. Toxin také způsobuje rozpad červených krvinek s následkem chudokrevnosti. Do krve se dostává močovina a jiné škodlivé látky.


Rosselchoznadzor uvádí, že dodavatel kontaminovaného masa (United Processing LLC) není pro ruský trh zaregistrovaným dovozcem. Úřad rovněž oznámil, že ve Spojených státech vzplanula cyklosporiáza a zachvátila 17 států.


(Pozn. překl.: Cyklosporiázu vyvolává parazit Cyclospora Cayetanenzis. Při onemocnění dochází k průjmům, je to onemocnění dlouhodobé a vyskytuje se především v rozvojových zemích.)


Dodatek: Rosselchoznadzor zjistil E.coli i v australském hovězím mase. Jiné mikroby, avšak nikoli nebezpečné zdraví, byly objeveny v mletém vepřovém z Rakouska.


Některé další potraviny dovezené do Ruska s obsahem E. coli: krabí tyčinky z Číny, rybí výrobky z Norska, hovězí a drůbeží z Brazílie, mražené hovězí a sýr z Nizozemska, skopové z Nového Zélandu, ryby a drůbež z USA, mražená slanina z Polska, pstruzi a tepelně opracované mražené ústřice z Chile a několik jiných.


Převzato z News.mail.ru

 

***

 

Orientalista Said Gafurov: "Občanská válka na spadnutí"

Srpen 14, 2013

 

Komentář Saida Gafurova

 

Snad dojde egyptská vláda k závěru, že chabý mír je lepší než občanská válka. Taková naděje je ale velmi vratká. Situace se blíží ke katastrofě. Muslimští bratří nejsou spokojeni s návrhy z armády. Pokračuje se v zákulisních analýzách a lidé na ulici slouží jako kanonenfutr.

 

Nastala klasická revoluční situace: Ti nahoře nemohli řídit postaru, do hry vstoupila armáda, provedla státní převrat, ale prostý lid nechce žít jako doposud. Kvůli lepšímu životu je ochoten se obětovat.

 

Pro pochopení situace je důležité vidět jak hluboko klesla životní úroveň Egypťanů po svržení Mubaraka. Závody se zavírají, turistika skomírá, nezaměstnanost prudce stoupla a navíc je nepříznivý vzestup cen u zemědělských výrobků.

 

V Káhiře se dosud bouří jen lidé z města, avšak podstatná část příznivců Muslimských bratří žije na venkově. Venkov se cítí být oklamán, Mursí byl jeho kandidátem. Další silně znepokojující faktory jsou masivní přelévání bojovníků ze Sýrie do Egypta a to, že Muslimští bratří budují ve vesnicích svou partyzánskou síť.

 

Armáda a vláda by se rády domluvily, ale přitom si vzájemně předvádějí sílu. Několik osob blízkých Muslimským bratřím je ve vězení, například milionář aš-Šatar. Ačkoliv bez nadšení, ale bude asi muset být pro částečné uklidnění situace propuštěn.

 

Pro Egypťany je charakteristická nemilosrdnost. Syřané jsou schopni se domluvit, Egypťané bojují až do úplného zničení protivníka, leda by požádal o slitování bez podmínek.

 

Financování Muslimských bratří se zřejmě bude snižovat. Převezmou jej lidé, kteří platí al-Kájdu. Pokud budou bojovníci ze Sýrie přesunuti do Egypta, bude to znamenat začátek občanské války, krvavé a dlouho trvající. S Muslimskými bratry se nedokázal trvale srovnat ani Mubarak, ač je několikrát přibrzdil.

 

Jakmile vstoupí do hry vesnice, bude zle všem.

 

Mezi Muslimskými bratry je nyní rozkol. Do aktivních protestů se zapojuje jen asi třetina z nich. Jenže se k nim přidala velká část saláfistů An-Nur. Všechno nasvědčuje tomu, že občanská válka začíná.

 

Převzato z File-rf.ru

 

***

 

Bouřlivý Egypt

Vladimir Něstěrov

 

Srpen 16, 2013

 

V první chvíli po vojenském převratu to vypadalo, že je situace v Egyptě schopná stabilizace. Vojáci byli připraveni předat vládu v zemi civilistům. Generálové neučinili tvrdá opatření a spokojili se jen s uvězněním nejradikálnějších vůdců. Země Perského zálivu slíbily vyčlenit nové vládě pomoc 12 miliard USD. Začalo se pracovat na úpravách ústavy tak, aby byl upevněn světský charakter Egypta.

 

Takové jednání se setkalo s pochopením i na Západě. Ministr zahraničí USA Kerry schválil akce egyptské vlády s tím, že země musí mít možnost vrátit se do normálního života.

 

Brzy se ukázalo, že USA ve svém vztahu k rychle se měnícímu vývoji v Egyptě obratně mění postoj podle situace. Clintonová se snažila poukázat na výhonky demokracie u Muslimských bratří, Kerry je hledal v armádě. Tohoto manévrování si v Egyptě všimli. Egyptian Gazette napsal: "Islámský fašismus v čele s Muslimskými bratry je pro Washington novou volbou. Obama vyjádřil potěšení z jejich příchodu do vlády. … Obama s pro něho typickým urážlivým vztahem k našemu národu pohlédl úkosem na rozhodnutí milionů Egypťanů zbavit se Mursího."

 

Egyptský deník uvedl, že do Egypta přijel McCain poté, co se setkal se syrskými bojovníky a bojovníky al-Kájdy a schválil jejich bojové akce. Vypadalo to, že by uvítal návrat Mursího do politiky a že by v Egyptě rád viděl občanskou válku. Smysl těchto politických piruet je jasný. Egypt s Mursím nebo se Sisim, ale vždy jako věrný spojenec Washingtonu na Blízkém Východě.

 

Armáda vyzvala, aby se nepoužívala síla, aby nedošlo k porušování práv bezpečnosti a práv občanů na klidné vyjádření protestů. V odpověď vyzval  vězněný Mursí k pokojnému odporu proti vojenskému převratu. Islamisté vyhlásili občanskou neposlušnost a organizovali protesty vsedě s úmyslem vytrvat až do osvobození Mursího.

 

Na náměstí v Káhiře vznikla stanová městečka, polní kuchyně, nemocnice a tribuny. Po zprávě o možném útoku vytvořili islamisté zátarasy. Ministerstvo vnitra oznámilo, že islamisté mají zbraně a výbušniny.

 

Čtrnáctého srpna se všechno změnilo. Po rozprášení příznivců Mursího a vyhlášení výjimečného stavu nastal v politice egyptské vlády zvrat. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že při rozehnání demonstrantů 14. srpna zahynulo v Káhiře 545 osob, z toho 45 policistů. 3700 osob bylo zraněno. Islamisté ohlásili 3000 zabitých ve svých řadách a likvidaci jejich táborů nazvali masakrem.

 

Sisi a ministerský předseda Bablani jsou stoupenci přísných opatření. Má se tak zabránit chaosu a občanské válce. Prozatímní prezident Adly nemá pevné stanovisko. Muž Washingtonu Baradej rezignoval. Svou rezignací posílil pozici Sisiho, připomínajícího prezidenta Násira, který se v 50. a 60. létech minulého století zasloužil o egyptskou nezávislost a o upevnění postavení Egypta  v mezinárodním měřítku. Tento tzv. "Nový Násir" ale uspěje jen v případě, že se mu podaří potlačit vzpouru islamistů.

 

Převzato z Fondsk.ru

 

Doplnění z novějšího článku o dění v Egyptě (http://www.fondsk.ru/news/2013/08/19/egipet-obostrenie-krizisa-22240.html): Byly napadeny policejní stanice v Káhiře i dalších městech, administrativní budovy a jednotlivě byly zapáleny budovy místní správy, kancelář odborů, několik koptských kostelů a 5 škol.

 

Muslimské bratry podporuje nejrozhodněji Turecko. Nynější turecké vedení má totiž původ mezi tureckými Muslimskými bratry. Podporu mají i u Hamasu a jordánských Muslimských bratří, ač jordánský král egyptský převrat přivítal. Na straně islamistů je i Katar. Saúdská Arábie, Kuvajt a Spojené arabské emiráty se postavily za novou egyptskou vládu.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments