O odpovědnosti v kapitalismu

Traduje se, že pod vládou jedné (totalitní levicové) strany byla ekonomika málo výkonná, málo motivující a její management neměl motivaci k odpovědnosti, protože neměl ke státnímu majetku bližší vztah.


Liberální ideologie na základě toho hlásá , že jedině soukromé vlastnictví je to správné ořechové, protože lidé při něm mají motivaci chovat se odpovědně a až na silové složky, vrcholový státní management a právní systém je potřeba osekat všechno státní až na kost a převést pod privátní sektor, který učiní zázraky, všechno zefektivní a všichni budou spokojeni. 


Jaká je však skutečnost? Jaká je odpovědnost vrcholového státního managementu – vlády a "zastupitelů" za tvorbu právních paskvilů, které umožňují tunelování ekonomiky a vládních představitelů za "odpovědné" hospodaření a mrhání státními prostředky? Jaká je odpovědnost vrcholových bankéřů, kteří vkladatelům a střadatelům způsobují extrémní majetkové škody a stát, tedy daňový poplatník nese na bedrech jejich sanaci a škůdci berou bonusové odměny? Jaká je odpovědnost burzovních makléřů za majetkové škody, které způsobí svým klientům? Jaká bude odpovědnost managementu druhého důchodového pilíře vůči svým klientům? 


Jak je možné, že když je v kapitalismu tak vysoká finanční motivace a soukromé vlastnictví svým charakterem přímo vybízí k vysoké odpovědnosti, že kapitalistické státy (nejenom východní kolonie)  a mezi nimi velmoci jsou těžce předluženy takovým způsobem, že jejich dluhy jsou nesplatitelné, že jsou tunelovány megabanky, že jsou na burze zcela beztrestně denně ve velkém okrádáni investoři, že beztrestně krachují důchodové fondy a lidé přicházejí o úspory, které si v nich ukládali na stáří?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments