OWS: Policejní zásah proti demonstrantům v New YorkuVelký počet demonstrantů z hnutí Occupy Wall Street byl údajně uvězněn a několik z nich bylo zraněno v Zuccotti Parku na Manhattanu během včerejších a dnešních oslav půlročního výročí od vzniku tohoto hnutí. Policie rozehnala mírumilovný průvod, v němž se shromáždilo více než 600 lidí. Neexistují žádné potvrzené zprávy o počtu zadržených, ale očití svědci oznámili, že jich bylo více než dvacet. Policie přijela v autobusech veřejné dopravy, v nichž pak odvážela zadržené.


Demonstranti se drželi pohromadě tak, že se chytili kolem ramen, když se desítky policistů pokusily vyklidit centrum manhattanského parku. Několik lidí bylo při policejním zásahu zraněno, tři ženy byly odvezeny sanitkami. Mnozí demonstranti obviňují policii z toho, že používá nepřiměřené násilí. Uživatelé twitteru informovali o zlomených čelistech a prstech, a také o muži, jehož hlavou policisté rozbili okno:Očití svědkové uvádějí, že žena, která utrpěla záchvat, byla policií spoutána a byly jí několik minut odpírána lékařská péče. "Trvalo dobrých deset až patnáct minut, než se k ní dostala sanita. Myslel jsem si, ó ne, snad nenastala ta chvíle, že ta žena přímo tady zemře," řekl tiskové agentuře AFP demonstrant Leslie Kauffman.


Policie údajně "z bezpečnostních důvodů" brání přístupu novinářů na náměstí. Newyorská policie oznámila, že uzavřela Zuccottiho park navečer, předtím, než přišli vzrušení a občas i rozčilení demonstranti, kteří při svém pochodu zpívali a tloukli na bubny. Policista Brian Sessa řekl agentuře AP, že policie zasahovala, protože demonstranti začali porušovat pravidla, která v parku platí. "Stavěli stany. Přinesli si spací pytle," řekl. Twitterový kanál OWS oznámil, že se demonstranti po tvrdém zákroku v Zuccottiho parku přesunuli na náměstí Union Square, kde je čekal velký počet policistů.


Sobotní zásah policie proti demonstrantům z OWS ohraničuje půlroční výročí tohoto protikapitalistického hnutí od jeho vzniku v Zuccottiho parku loni v září. Skupina v dalších měsících značně zesílila, přičemž po celých Spojených státech a ve velkých městech po celém světě stále roste počet podobných skupin.


Occupy Wall Street utrpělo velkou ránu v listopadu, kdy policejní zásah, při němž bylo zatčeno asi 200 lidí, zlikvidoval jeho hlavní stanový tábor v Zuccottiho parku.


Převzato z rt.com, kde najdete další videa a fotografie

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments