Odbory a daně

Červen 01, 2011

Dnes na Aktuálně uveřejnil ministr Ivan Fuksa svůj blog pod názvem „Proč nechtějí odbory jednodušší daně“. Jde o takovou myšlenkovou perlu, že se zdá býti hříchem se o ní nepodělit. Pan ministr říká doslova:

„Vláda také plánuje v rámci daňové reformy zavést tzv. Jedno inkasní místo (JIM). V současnosti totiž tisíce úředníků vykonávají prakticky tu samou agendu. Lidé musí obíhat finanční úřady, zdravotní pojišťovny, okresní správy sociálního zabezpečení a další místa. Přitom daně z příjmů, sociální a zdravotní pojištění mají charakter osobní příjmové daně a po sjednocení jejich základu je lze vybírat na jednom místě. To znamená, že po vzniku JIM se spousta pracovních míst stane nadbytečná.

A zde jsme opět u motivů odborových svazů, hrozí ztráta několika tisíc míst pro jejich skutečné či potenciální členy. Ukáže se, že ačkoli bojují za udržení kvality služeb státní správy, tyto služby půjde poskytovat kvalitněji s mnohem menším počtem úředníků. Samozřejmě se plánuje, že část pracovníků se z odvodové agendy přesune na agendu kontrolní, což zvýší pravděpodobnost odhalení daňových úniků. A právě odbory vládě vyčítají, že s daňovými úniky nic nedělá “.

Pan ministr míní, že odbory mají nyní v podobě zmíněných úředníků několik tisíc dušiček. Jejich propuštěním by údajně o tento počet přišly. Jedním dechem však pan Fuksa říká, že část těchto úředníků bude pověřeno kontrolou, takže v odborech stejně zůstanou. Těm tudíž žádná velká újma nevzejde. Zbytek úředníků bude zřejmě podle pana Fuksy vyhozen definitivně a rozmnoží řady nezaměstnaných, čímž by se pan ministr především neměl chlubit. Pokud však k tomu skutečně dojde a zmínění lidé si najdou novou práci, lze se nadít, že do odborů vstoupí znovu a budou daleko aktivnější než dosud. Takže ve finále se počet odborářů nezmění, nanejvýš se radikalizují.  A to by snad měl být pan Fuksa schopen pochopit.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments