Odbory a občanské iniciativy chystají celostátní protest

Květen 04, 2012

Série protivládních akcí začne v úterý 22. května, kdy odborové svazy z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) rozhodnou o celostátním protestu a oznámí jeho termín. V tento den uspořádají pochod k Úřadu vlády a doladí podobu celostátního protestu, který by se měl konat do prázdnin. Ještě před ním se chystají odbory a občanské iniciativy a sdružení z platformy Stop vládě okupovat některá ministerstva.


Po dnešním mimořádném jednání rady ČMKOS a schůzce zástupců platformy Stop vládě to novinářům na brífinku v Domě odborových svazů v Praze řekl předseda odborové centrály Jaroslav Zavadil. Protestům bude předcházet informační kampaň, která začne 14. května.

Odboráři se 22. května sjedou do Prahy na sněm ČMKOS, který je nejvyšším orgánem mezi sjezdy a má právo mimo jiné vyhlásit generální stávku. Spojení generální stávka se ale odboráři vyhýbají, akci nazývají celostátním protestem. Mluvčí ČMKOS Jana Kašparová uvedla, že by měl mít "neobvyklou formu" a bude kombinací různých forem protestu. Jednu z klíčových rolí by v něm měla hrát koalice dopravních odborů.
"Chceme protestovat proti vládě. Máme v plánu několik dalších akcí. Plánujeme okupaci ministerstev. Vyzveme ministry, aby odešli," řekl Zavadil. Konkrétní resorty ani formu "okupace" nesdělil. Novináře vytrvale vyzýval, ať si počkají na den zasedání sněmu.
Předseda odborového svazu KOVO Josef Středula jen podotkl, že půjde o "naše oblíbená ministerstva, takže jsme rádi, že před nimi budeme moci něco uspořádat." Okupace by měla být podobná té, kterou před několika dny zažilo ministerstvo zdravotnictví.
"Vláda se chová nehorázně. Nevidíme důvody, proč ustoupit. Jsme pevnou součástí platformy Stop vládě. Pokud se přístup vlády nezmění, nevylučujeme jakoukoliv formu protestu. Ani jejich délku," doplnil předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.
Odboráři vládu Petra Nečase (ODS) za reformní kroky kritizují. Spolu s iniciativami a sdruženími vytvořili platformu Stop vládě, která požaduje zastavení reforem, odchod vlády a předčasné volby.
Odborová konfederace minulý týden ohlásila, že přestává chodit na jednání tripartity. K jednacímu stolu s vládou a zaměstnavateli se chtěla vrátit, buď až u něj bude sedět jiný kabinet, nebo až ten nynější zastaví své reformy. Předsednictvo tripartity, v němž je i předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil, se sejde příští čtvrtek. Šéf odborové centrály se na jednání vypraví.
Platforma Stop vládě uspořádala na podporu svých požadavků v sobotu 21. dubna v Praze na Václavském náměstí obří demonstraci, na kterou dorazilo 120 000 lidí. Odboráři a aktivisté stotisícovou účast považují za další mandát od veřejnosti k pokračování akcí proti vládě.
Brífink
Zástupci odborů a občanských iniciativ informují novináře o chystaných protivládních akcích
 

Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments