Ostravaci v „Rezavém lese“

Listopad 12, 2011

Dva příběhy o adaptabilitě života

 

Včera jsem viděl na ČT 2 velmi zajímavý dokument – Černobylský přírodopis. Přestože míra vulgarizace a „popularizace“ problematiky byla až na samé hranici přijatelnosti, celkové vyznění bylo jasné. Většina živých organismu je schopna se adaptovat na prostředí s vyšší radioaktivitou, i slavný „Rezavý les“ je plný života. Hlavní mechanismus je vcelku jednoduchý, organismy aktivují produkci antioxidantů, které neutralizují volné radikály, vzniklé ionizujícím zářením.

 

Rezavý les

Rezavý les, atrakce, kde ale lidé nežijí

 

Zjištění vážně zpochybňuje současnou teorii o linearitě stochastických účinků ale koresponduje s některými experimentálními zjištěními. Malé dávky záření, třeba ze zvýšeného přírodního, nezvyšují lineárně výskyt stochastických následků. Můj kantor z dozimetrie tvrdil, že v oblasti teorie biologických účinků malých dávek záření je v budoucnu skryta nobelovka.

 

I u nás máme podobně zajímavou zónu, plnou mutagenních látek, i když ne zrovna radioaktivních – Ostravsko. Ne vážení ekologové, nemohou za to lokání topeniště chudiny, ani starý žigulík sedmdesátiletého důchodce, kterému je třeba zakázat vjezd do města. Problémem jsou mamutí firmy, na které se zdegenerovaný stát neodváží sáhnout. Proto nás politici připravují na fakt, že cesta a k dýchatelnému vzduchu bude patrně dlouhá. Aceloru Mittal se daří už pár let odkládat zásadní investice do ekologie a přitom vydělávat desítky miliard.

 

NH

Acelor Mittal Ostrava, atrakce, kde ale lidé žijí

 

Teď to ale vypadá, že to s tím nebezpečím nebude tak horké. Iniciativní výzkumníci z Ústavu experimentální medicíny v Praze zjistili, že odolnost Ostraváků  je výrazně zocelena smogem s polyaromatickými uhlovodíky a jejich genetické poškození je na úrovni Pražanů. Jedná se přitom o naprosto ojedinělý experiment. Zatímco v Černobylu prováděli pozorování pouze na hlodavcích a vlaštovkách, zde měli vědci jedinečnou příležitost experimentovat přímo na lidech! A pak že vláda kašle na vědu.

 

Dalším logickým krokem bude, postavit na Rudné proti NHčku sanatorium na získávání zvýšené imunity proti smogu. Zváni jste všichni, kdo chcete udělat něco pro své zdraví: „Tož dojeď ty cype, bo Ostravsko Tě zoceli!“

Převzato z Nautila

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments