Otevřený dopis ČMKOS předsedovi vlády ČR Petru Nečasovi


Vážený pane premiére,

jménem 32 odborových svazů, které tvoří odborovou centrálu ČMKOS, mi dovolte, abych se na Vás obrátil otevřeným dopisem s vážným problémem, jehož řešení v rámci projednávání a schvalování reforem považujeme doslova za urgentní.

Jde o návrhy zákonů, které už projednává Poslanecká sněmovna – o sociální reformu a reformu zdravotnictví. Navzdory slibům ministra zdravotnictví Leoše Hegera, byly poslancům předloženy návrhy bez respektování všech zásadních stanovisek sociálních partnerů, jež vzešly z tripartitních jednání.

Zákony zásadním způsobem mění filosofii a podstatu českého zdravotnictví a sociálního systému. Skutečnost, že byly poslancům předloženy dokonce bez základní informace o návrzích vznesených na tripartitních jednáních, že zcela ignorovaly jakékoliv návrhy ČMKOS, hodnotíme jako nezájem vlády hledat konsenzus a zvažovat rizika a dopady, které tzv. reformy způsobí. To byl také hlavní důvod, proč ČMKOS 21. dubna přerušila jednání tripartity.

Vážený pane premiére,

upozorňovali jsme na nebezpečí, že zákon o veřejném zdravotním pojištění (Zákon č. 48/1997), který je nyní v 1. čtení, znamená velkou komercionalizaci zdravotnictví, což je podle našeho názoru v rozporu s ústavním pořádkem České republiky a dokonce i programovým prohlášením Vaší vlády. Ta se zavázala, že: „nedopustí zhoršení kvality a dostupnosti zdravotní péče a efektivní prevence.“ Klíčová negativní změna, kterou nikdo seriózně veřejnosti nevysvětlil, se skrývá v § 13 zákona. Ministr Heger tento paragraf veřejnosti klamavě vysvětluje jako možnost nároku pacienta připlatit si za nadstandard. Ve skutečnosti je pravda zcela opačná, paragraf jasně znamená, že hrazeny budou pouze nejlevnější výkony a péče, ostatní si budou občané platit. Dalším důkazem komercionalizace zdravotnictví je zákon o zdravotních službách, který chce změnit zdravotní péči na služby, nastavuje komerční prostředí do vztahu pacient – lékař a ponechává péči o zdraví lidu principům trhu. Toto už jednou veřejnost důrazně odmítla. Za velmi kontroverzní považuje ČMKOS návrhy na zřízení dalších 6 zdravotnických registrů, kromě stávajícího Národního zdravotního registru, a jejich propojení na veřejnou správu. Varovali jsme před nebezpečím, aby s evidencí obyvatel byly propojeny údaje o úrazech, hospitalizacích, pitvách a upozorňovali na nedomyšlenost propojení s tzv. sociální kartou, která má být identifikačním i platebním prostředkem pro každého, kdo bude napojen na sociální systém. Žádná země se neodhodlala k tak zneužitelnému sběru citlivých dat o svých občanech.

Vážený pane premiére,

sociální reforma, předložená ministrem práce Jaromírem Drábkem, je destrukcí stávajícího sociálního systému, který je založen na principu pomůžeme, aby se nestalo na systém, pomůžeme, až se stane. Tento záměr ušetřit výdaje státního rozpočtu je neefektivní. Ministr J. Drábek neanalyzuje následné dopady nových sociálních problémů včetně nárůstu kriminality, které nakonec vyjdou nesrovnatelně dráž. Zdravotně postiženým přináší další postižení a ponižuje je na občany III. kategorie.

Pane premiére,

21. května chtějí dát občané, zaměstnanci, voliči důrazně najevo svoji nespokojenost s vládou navrhovanými reformami – důchodovou, daňovou, zdravotnickou, sociální. Najdete odvahu před ně předstoupit a říci pravdu? Nebo je označíte za hrstku nespokojených „socek“?

Žádám Vás, pane premiére, o pochopení, že reformy jsou od toho, aby měnily věci k lepšímu.

Žádám Vás, pane premiére, zastavte takové reformy, které poškodí většinu občanů, zastavte hazard se zdravím a osudy lidí.

Jaroslav Zavadil, předseda ČMKOS

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments