Květen 11, 2011
Nevyšší palestinský vyjednávač Saíb Irikát ve středu řekl, že zrušení trvalého pobytu 140 000 Palestincům na Západním břehu, o němž informoval Haaretz, je válečným zločinem a představuje izraelský pokus ovlivnit demografické složení Západního břehu. Irikátův komentář byl reakcí na zprávu Haaretz z minulé středy, v níž byl citován oficiální izraelský dokument, podle něhož Izrael používal tajný postup k rušení trvalého pobytu Palestinců na Západním břehu v letech 1967 až 1994.
Tento dokument byl sepsán poté, co Centrum na obranu jednotlivce (Center for the Defense of the Individual) podalo žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Dokument uvádí, že postup byl použit vůči palestinským obyvatelům Západního břehu Jordánu, kteří v letech 1967 až 1994 odcestovali do zahraničí. Od doby okupace Západního břehu až do podepsání dohod z Osla, bylo Palestincům, kteří chtěli cestovat do zahraničí přes Jordánsko, nařízeno zanechat své průkazy na hraničním přechodu Allenby Bridge.
Hlavní palestinský vyjednavač ve svém vyjádření, které poslal Haaretzu tuto středu, napsal, že „zpráva potvrzuje palestinské tvrzení, že Izrael provádí systematickou politiku vysídlování, aby získal půdu pro ještě větší rozšíření osadnických kolonií a aby změnil demografické složení okupovaných palestinských území“. „Tato politika by měla být vnímána nejen jako válečný zločin, jak je to podle mezinárodního práva, ale má i humanitární rozměr: hovoříme o lidech, kteří odešli z Palestiny dočasně studovat nebo pracovat, ale kteří se nemohli znovu vrátit ke svým životům ve své zemi se svými rodinami,“ dodal Irikát. Vysoký představitel palestinské samosprávy také zdůraznil, že dokument zveřejněný Haaretzem je důkazem, že „izraelské akce porušují Všeobecnou deklaraci lidských práv, která říká, že každý má právo opustit kteroukoli zemi, i svou vlastní, a právo na návrat do své země“.
S ohledem na zprávu Haaretzu se v prohlášení uvádí, že Irikát „vyzval ty státy, v rámci mezinárodního společenství, které ještě neuznaly palestinský stát v hranicích z roku 1967, aby se připojit k těm, kteří tak již učinily.“ „Naše právo na sebeurčení nesmí být předmětem vyjednáváví, včetně práva našich rodin žít ve své vlasti. Je načase skoncovat s bolestí a ponížením, které způsobuje pokračující izraelské okupace," prohlásil Irikát.
Převzato z Haaretz
Překlad: Aram