Říjen 15, 2011
Bezpilotní letadla nad Afhhánistánem budou řízena z Velké Británie z podobných velínů, jako je tento pro kontrolu překračování hranic v USA.
U počítače v Nevadě sedí muž stejně jako jiní lidé u svých počítačů, jen s tím rozdílem, že on stiskem tlačítka může zabíjet lidi v Afghánistánu.
To je nová tvář válčení – pilot, který ovládá „drony“ (jak říkají v Americe bezpilotním letadlům pro zvuk, jaký vvdávají při svém letu – v češtině by to asi odpovídalo názvu „bzukny“ – pozn. překl.). Drony byly použity poprvé v roce 2001 a rychle se staly prostředkem moderního válčení: v roce2010 vypustily anglické jednotky v Afghánistánu drony nejméně sedmadevadesátkrát. Z původního průzkumného prostředku se ovšem staly prostředkem útočným.
Nyní drony přicházejí i do Velké Británie. Dosud byly ovládány z velínů v USA, ale Liam Fox, nedávno odstoupivší britský ministr obrany, odhalil plány ovládat je ze základny britského letectva ve Waddingtonu v hrabství Lincolnshire. Helena Johnová (kvakerka, která se před lety účastnila i blokády Greenham Common), již založila mírový tábor před touto základnou.
Britská vláda je mimořádně potichu ve věci dronů – nikdy se o nich v parlamentě nediskutovalo a žádný parlamentní výbor o nich nejednal. To udivuje Noela Sharkeye. Je to profesor robotiky na University of Sheffield a argumentuje, že drony mění povahu moderního válčení. Říká, že vznikl celosvětový tlak na vývoj „ještě autonomnějších zbraňových systémů“.
Rozšíření dronů
Americká firma Teal Group, která pracuje jako konzultant vojenského průmyslu, odhaduje, že celosvětové výdaje na drony se v budoucím desetiletí skoro zdvojnásobí a ročně dosáhnou 11,3 miliard USD. Leon Panneta, bývalý ředitel CIA, je popsal jako „hru na válku“. Bylo to prorocké vyjádření.
Drony nasadily Spojené Státy v r. 2010 v šesti státech. Použili je i Rusové v Čečensku a údajně i Izrael v Gaze. Prudký nárůst jejich použití zaznamenala i Nadace America Today. Konstatují, že v letech 2004 – 2007 byly drony použity v Pákistánu k 9 úderům. Za prvních 10 měsíců roku 201 to už bylo třiapadesátkrát.
„Možnosti pro globální produkci bezpilotních letadel jsou neomezené,“ říká Lindsay Vossová z Mezinárodní asociace pro bezpilotní systémy (AUVSI). Pronesla tuto zmínku minulý měsíc na londýnském zbraňovém veletrhu (DSEi), kde více než sto firem předvádělo své výrobky z této oblasti.
Psychologické účinky
Dnes už tedy vojáci nepotřebují být nasazení na válčišti nebo v jeho blízkosti. Mohou být tisíce kilometrů daleko. Jsou také tisíce kilometrů vzdáleni od lidí, kteří mohou být zraněni nebo zabiti jejich přičiněním. Negeneruje to i „pocitovou vzdálenost“? Philip Alston, profesor práva na New York State University, vytvořil název ‘válčení přes playstation’, aby popsal tuto novou metodu války. Reflektuje tak rostoucí obavy nad psychologickým efektem použití dronů.
‘Při pohledu od monitoru počítače,’ říká Amy Hailwoodová ze sdružení Fellowship of Reconciliation (FoR), se válka stává ještě více neskutečnou’. Chris Cole, který řídí britské webové stránky Drone Wars, věří, že je to „recept pro neštěstí“, když „mladí hoši, vychovaní na dietě videoher, ovládají vražednou technologii bez citového zamyšlení“.
Helena Johnová přirovnává drony k neslavným raketám V2, které padaly na Londýn na konci druhé světové války. Proto o nich říká, že jsou to přímí potomci těchto vraždících raket a nacistické technologie. Lidé, kteří vyvinuli, vyráběli a odpalovali rakety V2, nikdy své oběti neviděli. A to platí pro jakoukoliv dálkově ovládanou zbraň.
Amy Hailwoodová argumentuje, že „vyšší úroveň odpoutání se od účinků zbraně pravděpodobně povede k většímu násilí, nikoliv naopak“.
Technologický rozvoj
A běží už další vývoj. Mezinárodní zbrojařská firma BAE Systems na zmíněném londýnském veletrhu předvedla svůj nový „autonomní“ bezpilotní letoun – nazvaný Kudlanka. Tento dron bude schopen činit svá vlastní rozhodnutí, kam letět na základě rozboru situace, kterou sám ze své kamery vyhodnocuje. Kritici se obávají, že výsledkem tohoto vývoje mohou být drony, které se samy rozhodnou, kdy odpálit své rakety. Výrobci zbraní samozřejmě, odmítají, že by se pokoušeli o vývoj v tomto směru.
Chris Cole naznačuje, že drony jsou poslední v dlouhé řadě zbraní, které mají vyřešit problém ozbrojeného konfliktu – padlé. Říká: „Máme stále větší a lepší zbraně, které mají řešit tento problém a neřeší ho.“ Konstatuje, že pokud vlády budou vědět, že se mohou zapojit do konfliktu, aniž by vystavovaly své vlastní jednotky nebezpečí, nebude válka méně pravděpodobná, ale naopak – více pravděpodobná.
Oběti
Stanley McCrystal, v době, kdy byl velitelem jednotek NATO v Afghánistánu, charakterizoval drony jako „mimořádně účinné“. Na rozdíl od toho má Chris Cole vážnou obavu o časté civilní ztráty při úderech pomocí dronů. Použil americký zákon o svobodě informací, aby se pokusil získat informace o civilních obětech v Afghánistánu, ale zjistit, že získat takové informace je neuvěřitelně frustrující, protože autority použily kteroukoliv možnou vytáčku, aby nemusely tuto informaci poskytnout. Dvě křesťanské organizace, Sdružení pro usmíření (FoR) a Speak Network, vyzvaly k vytvoření parlamentní komise, která by shromáždila doklady o účincích vyzbrojených dronů.
V Pákistánu již proběhly rozsáhlé lidové demonstrace proti používání amerických dronů. Bylo to vyprovokováno tím, že při akcích bezpilotních letadel byla zabita řada nevinných civilistů. Minulý rok NATO prošetřovalo incident, kdy při nasazení dronu zabila americká armáda 27 civilistů, a uzavřelo vyšetřování konstatováním, že operátoři dronů „podcenili“ přítomnost civilistů.
Nutnost akce
Vyhlídka, že drony, nasazené v Afghánistánu, budou řízeny z Velké Británie ze základny RAF ve Waddingtonu, podnítila obavy mezi nevládními organizacemi a různými aktivisty.
Kvakerští míroví a sociální svědci (QPSW) jsou jednou ze 17 organizací sítě kampaně proti dronům, která uspořádala týden akcí. Ten se uskutečnil v prvním týdnu října.
Akce zahrnovala řadu aktivit, zaměřených na varování veřejnosti před tímto problémem. Uspořádala demonstrace, varovné hlídky a přednášky na místech, které ve Velké Britanii nějak souvisí s bezpilotními letadly. Těch míst je údajně dvacet – od Yorku po Wales – a jsou to základny RAF, výcviková střediska, výrobní podniky a univerzity, zapojené do výzkumu bezpilotních prostředků.
Rozšíření nasazení ozbrojených dronů pro napadání cílů v zemích jako je Pákistán a Jemen, nemluvě o Afghánistánu, vyvolává obavy v kvakerských organizacích a vede k hlubokým právním a etických zamyšlením; vyhlídka, že drony budou řízeny na své cíle ze základen v Anglii jen prohloubilo tyto obavy.
Převzato z Mathaba.net