Podvádějící obchodníci

Podvod je součástí obchodu snad už od dob jeho vzniku. Vždy se našel někdo, kdo se snažil získat neoprávněné výhody na úkor zákazníků. Dokonce i v dobách takzvaného komunismu se různí podvodníčci snažili všelijak obohatit (a rozměry byly rozhodně nemalé, i když se více šidilo tzv. "státní" než přímo zákazníci – řeznické či zelinářské mafie ve spojení se závozníky byly šlechtou). Není proto divu, že podvádí se také v nejdokonalejším a nejkrásnějším možném systému, jakým je nynější tržní demokracie.


Poslední dobou se vyrojily desítky zpráv na téma, jak inspekce chytila toho či tamtoho při prodeji zkaženého jídla anebo při obchodování či skladování potravin, které nějakým způsobem porušují naše zákony či normy. Určitě mnoho lidí přemýšlí, čím to asi bude, že se pořád nacházejí noví a noví podvodníci, ačkoliv riziko dopadení je přinejmenším podle mediálního obrazu poslední dobou dosti vysoké. Odpověď si každý může udělit sám. Stačí se podívat na pár čísel.


Rok 2011: 

Celková výše pokut udělených SZPI – 27 milionů

Počet pokut – 2000

Průměrná výše jedné pokuty – 13,5 tisíc


Tržby Tesco ČR – cca 40 miliard

Tržby Ahold ČR a SR – cca 40 miliard

Tržby Billa ČR – cca 20 miliard


Myslím si, že nyní, až uslyšíte o dalším odhaleném pokaženém či prošlém výrobku, či nějaké pokutě, můžete se zvesela zasmát. A bavit se takto budete pravděpodobně ještě velmi dlouho. Dokud nějaký idiot z ministerstva zemědělství nepochopí, že důležitá je i výše trestu.

 

Převzato z Modré Šance

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments