Potravinová soběstačnost ČR klesá, hrozí další zdražování jídla

Září 03, 2012


Potravinová soběstačnost ČR od roku 1989 a vstupu do EU neustále klesá, po letošních žních lze očekávat zdražování potravin a insolvenci zemědělských podniků. Na letošní Zemi živitelce v Českých Budějovicích se na tom shodli zástupci Agrární komory ČR. Situace podle prezidenta komory Jana Veleby ohrožuje stabilitu země.


Největší propad v soběstačnosti nastal u vepřového, drůbeže a vajec, ale také u ovoce a zeleniny, a to i u tradiční plodiny – brambor. Špatná úroda nejen v Evropě, ale i v severní Americe a výroba biopaliv z obilovin a kukuřice ve světě žene ceny obilovin nahoru. Zemědělci nebudou mít podle Veleby na krmivo. V Česku je nejméně prasat od roku 1921. Polovina vepřového se dováží, a to i ze zemí, jako je Španělsko a Belgie. Podle agrárníků po žních hrozí insolvence podniků a zdražování jídla.


"Nedostatek řeší dovozy, ty loni přesáhly 216 tisíc tun. Dovezlo se vepřového za téměř 11 miliard korun. Maso se dováží především z Německa (za 4,9 miliardy korun), dále z Rakouska, Belgie, Polska a Španělska," shrnul Veleba.

Hůř jsou na tom i stavy drůbeže, které odpovídají 60. letům minulého století. Oproti loňsku klesly o 14,5 procenta a počet slepic je historicky nejnižší. Dovoz se zvýšil o téměř 17 procent. Drůbež do Česka míří hlavně z Polska, Brazílie, Slovenska a Německa. Meziročně klesla míra soběstačnosti v drůbežím mase z 85 na 79 procent.

"Výrazně rostou dovozy masa, a to jednak v důsledku absence domácí produkce, tak i vlivem politiky obchodních řetězců, které navíc dovážejí výrobky z méně hodnotných partií," řekl Veleba. Česká republika je podle něj soběstačná například v hovězím mase, obilí, řepce a mléce. Ani v těchto komoditách ale není situace ideální. Vyváží se surovina a dováží se z ní zpracované potraviny – loni třeba 40 procent sýrů.

Aktuální stavy drůbeže odpovídají úrovni výroby z 60. let minulého století. Meziročně se loni nejvíce snížily počty kuřat na výkrm – o 24 procent, drůbeže celkem pak o 14,5 procenta. Početní stavy slepic jsou historicky na nejnižší úrovni. Dovoz se zvýšil o 16,8 procenta. Hlavním dovozcem zůstalo loni Polsko, na dalších místech se umístila Brazílie, Slovensko a Německo. Míra soběstačnosti v drůbežím mase se meziročně snížila o 6,1 procentního bodu a dosáhla 78,8 %.


Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments