Povolební harakiri ČSSD

Situace naší strany je špatná? Bravo, toť nejznamenitější důvod učnit ji ještě horší, řekli si na nedělním zasedání předsednictva strany lidé kolem prvního místopředsedy stran Michala Haška, a nikoliv na jeho návrh, ale na návrh méně reprezenativního brněnského primátora Onderky, aby Bohumil Sobotka coby viník slabého výkonu ČSSD v právě proběhlých parlamentních volbách odešel z čela strany, rozsekli svou stranu na dvě půlky.


Na půlku Michala Haška, která si svou existenci bez opěry o rámě prezidenta Zemana nedovede představit – a na půlku druhou – Bohuslava Sobotky – která se chce opírat o sebe sama a nejpřednostněji o své členstvo, a opěru o kohokoliv sebevýznamnějšího považuje nejen za neautonomní, ale především za slabošskou. Toť dvě polovice někdejší jednolité strany, obě dnes těžce krvácející a obě vědomy si pro politickou stranu faktu nejtíživějšího: totiž že už i do budoucna zůstanou nejpravděpodobněji odděleny, a že srůst obou polovic do bývalého jednolitého celku je pro uvedený protichůdný postoj obou polovic k vnější autoritě vpodstatě nemožný. Což ovšem není asi svárem nejpodstatnějším.


Propastí ještě hlubší je onen kindžal, vytasený Haškovci původně možná jen proti Sobotkovi, který jim ale jaksi sjel z ruky a páře dnes celou stran. Tenhle úraz si strana v nejširším smyslu toho slova nenechá nejspíš jen tak líbit, a cestu k jeho léčbě spatří v následujícím: Ti, kteří pro stranu v jejím těžkém okamžiku nenašli jinou pomoc, než ránu půlící ji vedví, musí odejít. Je to jediná cesta, jak stranu ozdravit a učinit ji znovu jednotnou a silnou. A pokud k tomu, co píši, zní dnes z Hradu protikladný hlas, že totiž z čela strany by měli odejít nikoli oni buřiči kolem Michala Haška, ale úřadující předseda strany Bohuslav Sobotka, Haškovi samotnému to mnoho nepomůže. Protože lidé si řeknou: oddkud to čerpá prezident své oprávnění vyjadřovat se k vnitřním problémům jednotlivých politických stran? A cožpak si neuvědomuje, že svým horlivým fanděním jedné z obou soupeřících křídel v ČSSD ukazuje, které že to mu nejsnaživěji zobe z ruky? A nakolik je tahle stranickost prezidentsky v pořádku?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments