Pozná trh talent?

 

Neznámý muž si rozloží pouzdro, a začne hrát na violu ve frekventovaném do vstupu do stanice metra, kterou v to ráno projde 1.070 lidí, manažerů a vládních úředníků, na cestě do svých křesel (i vládních). Muž hraje Mahlera a pět dalších skladeb, a po hodině končí… když vydělal 32 US dolarů, keré bychom viděli v jeho pouzdru.


Jenom pár lidí se zastavilo, a jenom jeden, pracovník knihovny Kongresu (Library of Congress) poznal, že viola je mistrovským nástrojem z 18. století v ceně 3,5 mil. dolarů. Ano, hrál Joshua Bell, který běžně koncertuje s Bostonskými symfoniky, ale tentokrát si stoupl do metra ve Washingtonu, D.C. Šlo o sociologický experiment deníku Washington Post ze 13. ledna 2007…


Dopadli bychom lépe? Soudím, že ano. Profesionální hudebník odhadoval, že Bell může vydělat 150 dolarů….Vydělal 32 "bucků", přestože lístek na jeho koncert nelze pořídit pod 100 dolarů, a virtuos mívá i 1.000 dolarů…za minutu. To ovšem titíž lidé musí být ve smokinzích a róbách, a musí považovat návštěvu koncertu za dostatečně "in".

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments