Pravda znovu největší obětí války (a šéf rebelů chce před soud)

Srpen 23, 2011

Libyjští povstalci pronikli do Kaddáfího komplexu Báb Azízíja, pod nímž našli rozsáhlé tunely a žádného plukovníka Kaddáfího. Do toho se prý ale našla těla, která prý patří jeho synovi Chámisovi, veliteli pochmurně proslulé elitní divize, a šéfovi tajné služby Sanúsího, ale… Chámise už povstalci zabili naposledy před třemi týdny.

Obrázky suverénně se tvářícího Kaddáfího syna Sáifa Islama, který měl být podle vedení rebelů i (ještě ostudněji nepravdivého stanoviska) Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu, už od neděle zatčený, jasně dokazují otřepanou věc: První obětí války je pravda. A přičteme-li k tomu fakt, že Sáif Islam jezdí podle všeho po Tripolisu zcela svobodně s kolonou tří až čtyř džípů, není vůbec jasné, jak to s tím dobytím hlavního města vůbec je. Šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová tvrdí, že rebelové mají 80 procent území metropole (a je už připravena otevřít vyslanectví EU v Tripolisu), sami povstalci mluví o 93 procentech a libyjský (povstalecký) vyslanec při OSN tvrdí, že celá země bude osvobozena do 72 hodin, ale možná bude muset uplynout ještě mnoho náletů NATO, než se ukáže, co a jak.

 

K tématu:

NATO znovu bombarduje Tripolis

Schyluje se k západní okupaci Libye?

Otazníků kolem Tripolisu víc než odpovědí (a povstalci už odměňují Západ ropou)

Co se v Tripolisu děje a co se dít teprve bude? (plus Sýrie a Flagman)

Tripolis obsazen povstalci. Prchající Libyjci tvrdí: Kaddáfího režim se rozpadá

 

Faktem je, že Sáif Islam vesele rozdávající rozhovory zahraničním novinářům mezi povstalci značně podkopal důvěru v jejich (Západem dosazeného) šéfa Abdala Džalíla, a některé povstalecké milice už otevřeně mluví o spiknutí mezi povstaleckým vedením a Kaddáfím. Ve snaze uklidnit své ozbrojené podřízené, z nichž mnohé už beztak nekontroluje, Džalíl slíbil, že všichni, kdo kdy spolupracovali s režimem, stanou před soudem, včetně jeho samotného – předpokládaný nový šéf Libye totiž čtyři roky Kaddáfímu sloužil coby řezník ve funkci ministra spravedlnosti. „Odevzdám se soudu," prohlásil Džalíl a jedním dechem poprosil „libyjský lid o milost a odpuštění". To je fakt bizarní.

Mezitím šéf mezinárodní šachové federace FIDE Kirsan Iljumžinov prý s Kaddáfím dnes telefonicky mluvil a libyjský diktátor je prý stále v Tripolisu a nehodlá odtud nikam prchat, natožpak do zahraničí.  Iljumžinov, sama o sobě velmi podivná figurka, si s Kaddáfím v červnu zahrál v Tripolisu šachy, což byla poslední akce, při níž byl Kaddáfí viděn, alespoň na televizních obrazovkách. Pokud ale povstalci ovládají 93 procent města, musel by se Kaddáfí spolu s desítkami tisíc kamsi zmizelých vojáků tísnit na poměrně malém území a byl snadno k dohledání. Něco tu zkrátka zase nehraje.

Google Maps už ale stihli populisticky přejmenovat centrální tripoliské náměstí ze Zeleného na Náměstí mučedníků, jak mu říkají rebelové. Fakt trapné. Když před pár dny demonstranti v Káhiře požadovali zrušení izraelské ambasády, poslechne Google hlas lidu a vymaže ji ze svých „maps" Káhiry? Uznávám, naprosto nevhodné srovnání.

 

Když už jsem v tom, tak ještě pár odkazů odjinud:

— Ahmed Šahat, čili Flagman, byl za svůj kousek guvernérem odměněn přidělením bytu i zaměstnání. Podle dostupných zpráv už izraelská vlajka nevisí ani na rezidenci velvyslance ve čtvrti Maadí, nicméně s tím prý Flagman už nemá nic společného.

— Izraelský premiér Netanjahu sdělil své vládě, že Izrael nemá legitimitu k rozsáhlému útoku na Gazu a že musí v nynější komplikované situaci na Blízkém východě postupovat velmi obezřetně. Ministr obrany Ehud Barack, který se v sobotu omluvil Egyptu za zabití jeho vojenských policistů, nyní tvrdí, že se neomlouval. Egyptská vláda hodlá Izrael ztrestat zákazem vývozu palmových listů.

— Turecko na severu Iráku zabilo na stovku Kurdů, prý povstalců.

— V Káhiře byla založena Unie svobodné Sýrie a všichni (čtyři?) její členové budou z Egypta bojovat proti Asadovu režimu v Damašku.

— Jemenský premiér, který byl v červnu zraněn spolu s prezidentem Sálihem, podlehl svým zraněním.

 

Převzato z Literárek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments