Pravidla (s)lizu

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil Věci veřejné za „mimořádně slizké a odporné“ poté, co tato politická partička pohrozila koaličním partnerům bůhví kolikátým ultimátem, které nemyslela vážně.


„Odporný a slizký“ jako popis koaličního partnera nepochybně vstoupí do dějin české politické terminologie stejně razantně jako „mazánek“ nebo „kolibřík“.


Sliz, jak známo, je označení pro viskózní a mazlavou hmotu, která nemá žádnou zřejmou strukturu, mozek, a vůbec už ne páteř. Je tekutá, takže naplní jakoukoliv formu, sama ale žádný tvar neudrží. A je pro většinu lidí vskutku odporná. Až potud je Kalouskův popis VV podivuhodně přesný.


Zajímavé je, že přesto se on i premiér nevzdávají naděje, že se jim konečně podaří mazlavého koaličního partnera, který pořád někam nekontrolovatelně odtéká, vměstnat do pevného rámce nějaké koaliční dohody. Že se jim přitom zvedají žaludky, je nabíledni; vždyť práce se slizem není nic příjemného.


Odpověď na otázku, proč něco tak odporného podstupují, není snadná. Možná si opravdu myslí, že si národ zaslouží dobro jejich reforem, i když prosazených společně se slizkou a odpornou hmotou.


Potíž je v tom, že sliz je lepkavý, ulpívá a nelze se ho snadno zbavit. Zahrádkáři bojující s plzáky by mohli povídat.


ODS i TOP 09 už jsou jím natolik upatlané, že se i tyto strany začínají stávat pro mnohé voliče slizkými a odpornými. A podobně je to s reformami, které spolu s VV prosadily. I na nich ulpěl jakýsi politický sliz, který je činí pro citlivější nátury těžko stravitelnými stejně, jako by nikdo rozumný nepozřel plzáka.


K tomu všemu ODS má i dost slizu vlastního: kolibříky, mazánky a kmotry. Jisté tudíž je, že pokud se TOP 09 a ODS rychle nevymaní ze vztahu se slizkým a odporným partnerem, a nezačnou s důkladnou očistou, skončí na smetišti podobně jako štítivými zahrádkáři posbíraní a pro jistotu ještě krutě uvaření plzáci.


Cynici ale namítnou, že k tomu se nakonec neodhodlají, protože žaludky mají ve skutečnosti silné a dobře vědí, že vydržet nápor véčkařského slizu znamená v konečném součtu zůstat u lizu. I proto koalice zřejmě přežije a i proto česká pravice dopadne jako ta slovenská.


Napsáno pro Právo, 6. 4. 2012

 

Převzato z blogu autora na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments