Predrag Simić: Srbská žádost nebyla na programu kvůli přání Washingtonu

Bělehrad – Skutečnosti, že Francie jako předsedající Rady bezpečnosti OSN nezařadila do programu žádost Srbska, aby na zasedání byla projednána srbská iniciativa o zahájení vyšetřování obchodu s lidskými orgány na Kosovu pod záštitou OSN, se nelze divit. Francie jistě toto téma konzultovala se svými spojenci. V tomto okamžiku ani ve Washingtonu ani v Londýně není velká vůle k tomu, aby tato otázka byla na programu RB, říká Predrag Simić, profesor mezinárodních vztahů na Fakultě politických věd.

http://www.pravda.rs/wp-content/uploads/2011/05/predrag-simic.jpg

Myslíte si, že Amerika a Velká Británie ovlivňovaly Francii tak, aby se srbský požadavek na programu zasedání RB neobjevil?

– Taková je politika Francie a i Rada bezpečnosti tak funguje. Myslím si, že nebylo reálné očekávat, že Francie tento návrh podpoří.


Generální tajemník OSN Ban Ki-moon uvedl, že je nutné zahájit důkladné, nepodjaté a nezávislé vyšetřování. Copak by tento proces neprovedla nejlépe právě OSN?

– Ano, ale OSN je to, na čem se domluví mocnosti. Nesmíme mít iluze, neboť poslední generální tajemník, který takové iluze měl, byl Butrus Butrus-Ghálí, a právě proto už není tajemníkem OSN. USA vetovaly jeho zvolení v roce 1993.


Může ministr zahraničí Vuk Jeremić některé země ovlivnit tak, aby na zasedání mluvily o otázce obchodu s lidskými orgány na Kosovu?

– Ano, ale v takové míře, kolik zemí schvaluje inciativu Srbska. Předpokládám, že ji i nadále podporuje Rusko a do značné míry i Čína.


Bylo by účinné, aby vyšetřování na Kosovu vedl Eulex?

– EU vzala Kosovo pod svá křídla. V tomto okamžiku Evropa považuje Kosovo za své „hřiště“ a OSN se má podle ní zabývat takovými regiony, které nemají své regionální organizace.


Převzato z Kosovoonline


Zdroj: http://www.pravda.rs/2011/05/12/predrag-simic-srpski-zahtev-skinut-po-zahtevu-vasingtona/


Překlad: Nataša Kević

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments