Prémie manažerů BP rozzuřily akcionáře

Duben 10, 2011

BP se připravuje na bouřlivé zúčtování s investory na své čtvrteční výroční valné hromadě, zatímco nespokojení akcionáři protestují proti manažerským bonusům a obyvatelé z amerického pobřeží Mexického zálivu letí do Londýna, aby se pustili do křížku s vrcholovým vedením kvůli loňské ropné katastrofě Deepwater Horizon.

Asociace britských pojistitelů (ABI) vydala varování nejvyššího stupně, aby upozornila běžné investory a varovala je, že si mají dát pozor na okolnosti kolem prémií ve výši více než 100 000 liber dvěma členům nejvyššího vedení BP – finančnímu řediteli Byronu Grotemu a šéfovi rafinace a finalizace Iainu Connovi.

Kritici zastávají názor, že odměny následující po úniku ropy s katastrofálními následky na životní prostředí jsou nepatřičně. BP tvrdí, že tito členové vedení dosáhli ve svých konkrétních rolích cílů společnosti a že nikdo nehrál žádnou roli v té divizi, která těžila v Mexickém zálivu. „Akcionáři musí rozhodnout, zda je výplata těchto bonusů vhodná, po roce, jaký tato společnost měla“, uvedl mluvčí ABI.

Poradenská firma Pirc, specializovaná na řízení korporací, mezitím vyzvala investory, aby protestovali proti zprávě o odměnách BP kvůli výplatám odcházejícím vedoucím pracovníkům, včetně bývalého generálního ředitele Tony Haywarda, který dostal 1 milion liber odškodnění za ztrátu své funkce a navíc podíl v akciích za více než 8 milionů liber. Glass Lewis, velká americká poradenská firma pro akcionáře, naléhá na hlasování proti účetní uzávěrce a zprávě o hospodaření BP.

BP se blíží ke svému prvnímu výročí masivního výronu ropy v těžební oblasti Macondo u pobřeží Louisiany. Exploze hlubinných souprav BP Horizon loni v dubnu zabila 11 lidí a způsobila únik, který znehodnotil rybolovné oblasti a znečistil stovky kilometrů pláží. Nevládní organizace, včetně Greenpeace a Christian Brothers Investment Services, se určitě také nechají slyšet. Někteří se pokoušejí o to, aby BP dostala ocenění „černá planeta“ za ekologické selhání.

Delegace z pobřeží Mexického zálivu se zůčastní schůze, která se bude konat v ExCel centru v Docklands. Mezi nimi bude i Diane Wilsonová, zástupkyně čtvrté generace lovců krevet z Texasu, která byla zatčena loni kvůli tomu, že se na půdě Kongresu během výpovědi Haywarda před kongresovým výborem polévala látkou připomínající ropu .

Wilsonová říká, že ropa stále zaplavuje pláže podél celého jejího rodného města Seadrift v Texasu – a papírování kolem odškodňování obětí je neprůhledné. Deníku Observer řekla, že plánuje „něco víc, než jen se postavit zeptat se: ‚Jak jste mohli pošlapat něco, co bylo tak bezvadný způsob života?‚“

Dalším se nelíbí 1,6 miliardy liber, které mají jít na projekt těžby kanadských dehtových písků „Sunrise“. Na rozdíl od loňského roku však neexistuje žádné formální prohlášení, které by proti tomu u vedení BP protestovalo.

Převzato z The Guardian

Překlad: Aram

Průběh valné hromady dle deníku The Telegraph

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments