Premiérku mít nebudeme

Miroslava Němcová se přese všechnu snahu ODS předsedkyní vlády se vší pravděpodobností nestane. Ve včerejších Událostech a komentářích to nepřímo naznačil David Copperfield české (finanční) politiky, Moroslav Kalousek. Situace v 17.00 přitom byla tak jasná – všechny ty Kuby  "přikryje" Miroslava Němcová, která je jedinou kandidátkou ODS pro jednání s prezidentem Zemanem o budoucím premiérovi. O šest hodin později už bylo jasné, že tak jednoduché to nebude. Kalousek logicky a mazaně namítl, že v tom případě nemá koalice předsedu PSP.

K tomu, aby byl nový předseda PSP navržen, by (to Kalousek nezmiňuje) muselo dojít k jednání koalice, dojít  ke shodě na jméně budoucího předsedy PSP, předseda stávající (Miroslava Němcová) by musel odstoupit (s rizikem, že nadále bude jen řadovou poslankyní bez aparátu), nový předseda by musel být navržen, ale především, zvolen v tajné volbě. Proces na měsíc, dva. Pak teprve by Miroslav Kalousek viděl, že koalice  zátěžovým testem soudržnosti prošla, a Miroslavu Němcovou by navrhl za předsedkyni vlády.  ODS myslela, že Miroslava Němcová bude zatím nadále předsedkyní PSP, a až ji jmenuje prezident, v den jmenování prezidentem (pověření sestavením vlády) by se vzdala předsednictví PSP ČR, zhruba s hodinovým předstihem, a jako designovaná premiérka by žádala o důvěru PSP.

Pokud důvěru nedostala, vládla by, tak jako Topolánek pěkných pár měsíců, možná do voleb, i bez ní, než by důvěru co předsedkyně vlády získala  napodruhé ona sama, nebo by prezident Zeman pověřil vládnutím  úplně někoho jiného. Kalousek nastínil situaci, s níž ODS nepočítala, a je jasné, že je to TOP09, která má už drahnou dobu všechna koaliční esa v rukávě. Představa, že se paní Miroslava Němcová vzdá funkce předsedkyně Parlamentu ČR, a bude jako řadová poslankyně kdesi vyčkávat, jaká exekutivní funkce na ní zbyde, musí být pro ní samotnou hrůzným snem. Svědčí o nenápaditosti, a jak Kalousek říká, politické (hrdelní) vyprahlosti ODS. Ovšem kdo ve vedrech nemá zrovna dnes vyprahlo v ústech…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments