Přestavba historického nádraží zastíní Vyšehrad
Únor 14, 2011


Tisková zpráva Praguewatch

 

Dlouhodobě chátrající vyšehradské nádraží by měla čekat rekonstrukce. Mohlo by se zdát, že jde o dobrou zprávu a nádraží konečně zmizí ze seznamu nejohroženějších pražských památek. Jedná se však o necitlivý zásah do unikátního městského prostoru. Občanská sdruženíPraguewatch, Klub Za starou Prahu a Ateliér pro životní prostředí nesouhlasí s plánovanou přestavbou nádraží Vyšehrad.

Nádraží Vyšehrad se užívalo ke svému účelu do 60. let, v 80. letech prodělalo nepovedenou rekonstrukci a od té doby chátrá. Přes několik pokusů koupit jej a proměnit v nekomerční kulturní a společenské centrum, prodaly České dráhy historickou budovu až v roce 2007 firmě TIP Estate, která se v roli vlastníka uvedla vykácením okolní zeleně a stržením památkově chráněné hrázděné čekárny mezi kolejemi, za což byla pokutována památkáři.

TIP Estate, v zastoupení ateliéru Omicron-K, přišel nedávno s projektem rekonstrukce a dostavby nádraží. Tato dostavba spočívá v umístění dalších dvou budov, s pěti a šesti nadzemními patry, z obou stran nádraží. Měly by pojmout kancelářské prostory, wellness centrum, obchody, dvě malé galerie a desítky parkovacích míst. Tento plán se ukazuje jako velmi problematický, a to hned z několika důvodů.

Občanské sdružení Ateliér pro životní prostředí, které se kauzou zabývá, například varuje před hrozbou překročení přípustných limitů exhalací a hlukové zátěže, které by nastalo zástavbou v už tak dost zatížené lokalitě. S projektem nesouhlasí ani městská část Prahy 2. Její zástupci při ústním projednání kritizovali architektonickou a urbanistickou předimenzovanost projektu a zastavění průhledů k Vyšehradu.

Klub za starou Prahu se v žádném případě nemůže ztotožnit se stanoviskem odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Magistrátu hlavního města Prahy, který neměl k projektu žádné výhrady. „Navrhovaný projekt není jen předimenzovaný. Ta stavba celkově ignoruje své okolí a vstupuje do něj mimořádně arogantním způsobem," říká člen domácí rady Klubu Jakub Bachtík. „Přitom se stále nacházíme v pražské památkové rezervaci, kde by měla platit ta nejpřísnější architektonická kritéria," dodává.

Odbor výstavby MČ Prahy 2 umístění novostaveb a rekonstrukci nádraží zamítl už v prosinci. Společnost TIP Estate, v zastoupení Omicron-K, se ale proti rozhodnutí odvolala. O budoucnosti vyšehradského nádraží proto po 14. únoru rozhodne Magistrát hl. m. Prahy.

Další informace naleznete na http://praguewatch.cz/reports/view/106

Občanská sdružení připravují na 10.března komentovanou procházku po nádraží Vyšehrad a dalších kauzách v okolí.

Praguewatch, www.praguewatch.cz

Klub Za starou Prahu, www.zastarouprahu.cz

Ateliér pro životní prostředí, www.atelier.ecn.cz

 

Kontakty:

Petr Kužvart, 241 432 972, petr.kuzvart@ecn.cz

pr@praguewatch.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments