Příčinou nezaměstnanosti jsou nezaměstnaní

Říjen 12, 2011


Ze včerejší debaty s kolegy v práci, jinak inteligentními a vzdělanými lidmi, vyplynulo, že podle nich jsou příčinnou nezaměstnanosti nezaměstnaní, přičemž nezaměstnanost je jejich svobodná volba, takže by si místo podpory zasloužili spíše trest, protože svým rozhodnutím poškozují celou ekonomiku a ostatní na ně doplácejí.


Byl jsem překvapen hned dvakrát. Poprvé tím, jak nedotčení realitou jsou pražští mlamojové, kteří potíže se sháněním práce nikdy nepoznali a teď podle sebe soudí jiné, podruhé tím, že mne ještě udivuje, jak efektivně neoliberální vymývání mozků funguje.


Ale když se nad tím člověk zamyslí, je to mínění svým způsobem logické a racionální. Tím, že přesouvá odpovědnost za nezaměstnanost a její důsledky na samotné nezaměstnané, zbavuje mé kolegy a jejich světonázorové blížence sociální odpovědnosti a umožňuje jim bez jakýchkoliv výčitek svědomí trvat na nízkých (ideálně degresivních) daních pro sebe.


Přesouvání odpovědnosti za nezaměstnanost a její důsledky na nezaměstnané rovněž chrání mé kolegy před strachem z nezaměstnanosti, protože je-li nezaměstnanost důsledkem svobodného rozhodnutí nezaměstnaných, případně jejich neschopnosti, lenosti či jiné diskvalifikace, potom jim, pracovitým, sebevědomým a i jinak vynikajícím pracovníkům (pojem zaměstnanec není v jejich případě na místě, protože dobrá polovina z nich jsou „ičaři“ vyžívající se v daňové „optimalizaci“) nic nehrozí.


A to nemluvím o takových „drobnostech“, jako je přesvědčení, že na chudobě není špatného a nemělo by se bojovat proti ní, ale proti těm, kteří proti ní bojovat chtějí.


Nejprve jsem jim chtěl sarkasticky pogratulovat k makroekonomickému objevu, s nímž by mohli aspirovat na Nobelovu cenu, ale pak jsem usoudil, že to není na místě, už jenom proto, že oni mají tak jasno, že by ten sarkasmus nepochopili. Beru to proto spíše jako varovný signál o tom, v jakém stavu je politické, společenské a ekonomické povědomí našich spoluobčanů. Nevědomost sice hříchu nečiní, ale škod může napáchat víc, než dost.

 

Převzato z blogu Tribun

 

Foto: Staroindický mlamoj


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments