Přímé akce proti Barclays Bank v Británii

Více než 50 poboček britské Barclays bank se v asi třicítce anglických měst stalo terčem protestních akcí, když se ukázalo, že banka v roce 2009 dosáhla zisku 11,6 miliard liber a z toho zaplatila korporátní daň ve výši jednoho procenta, čili 113 milionů liber.

 

„Chceme bance velmi pokojnou a legální cestou vzkázat, že korporátní daň ve výši jediného procenta prostě není přijatelná," prohlásil mluvčí hnutí přímé akce UK Uncut, které protesty organizuje. Pobočku banky v centru Londýna se aktivistům podařilo i krátce okupovat.

Protesty před některými pobočkami se prováděly formou stand-up show, snídaní pro děti nebo vytváření improvizovaných knihoven. „Dnes banky proměňujeme ve školy, centra volného času, knihovny a lesy, protože je to ve skutečnosti společnost, co je tak velké, že ji nechat padnout, a nikoli bankovní systém," prohlásila jedna z účastnic protestu.

Lidé z hnutí UK Uncut navíc uvádějí, že sobotní akce byla reakcí i na to, že se nejvyšší šéf Barclays Bob Diamond odmítl společnosti omluvit za roli své banky ve vyvolání ekonomické krize.

„Vláda umožňuje bankám, aby ze svých mohutných zisků platily pouze jediné procento daně, zatímco na druhé straně ruší veřejné výdaje," konstatovala jedna z demonstrantek. „Škrty přitom nejsou nutné, jsou jen politickou volbou, protože se vláda rozhodla dál jít na ruku bankám jako je Barclays, namísto aby se starala o veřejné služby."

Hnutí UK Uncut vzniklo před pěti měsíci jako reakce na vládní škrty a vysoké daňové úniky firem. Terčem jeho akcí už byly mimo jiné koncerny Vodafone, Top Shop nebo Boots.

Příští vlna protestů se 26. února zaměří na Royal Bank of Scotland.


Převzato z Literárek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments