Připijme si na Václava denaturovaným lihem čištěným savem!

Září 27, 2012


Vláda v čele s premiérem Nečasem vypadá velmi sebevědomě a vyzařuje velkou sebedůvěru na to, že máme v této zemi skoro třicet mrtvých a další postižené metanolovou tragédií. Premiér neodpověděl na základní otázku: Kdo za to může? Kde je odpovědnost státu? Teď mi nejde o ty dva zločince-diletanty rychle předhozené veřejnosti. Jde o to, kdo může za to, co se stalo. Tím, jak se premiér a ministři tváří, to vypadá, že říkají: Nikdo. Tragédie na nás spadla shůry jako povodeň. A my jsme si jen obuli galoše a pustili se do práce jako při všech podobných případech.


Tomu, že za to nemůže nikdo, také odpovídají přijatá opatření. Vlastně nic. Co se změní? Kolky byly a zase nějaké budou. Pokud zazněly nějaké návrhy na systémová řešení, tak byly všechny nejčastěji ministrem Kalouskem zpochybněny. Že by se měly kolky prodávat za cenu spotřební daně? Kdepak, to by narušovalo cash-flow menších likérek! V parlamentu se s námi ministři odmítli bavit a naše návrhy je nezajímají. Připomenu, že jsme navrhovali zavést koncese na prodej alkoholu s tím, že pokud by někdo porušoval pravidla, byla by licence odejmuta. Navrhovali jsme zavést stálý celní dozor u všech výrobců lihovin. Navrhovali jsme zastavit propuštění kontrolorů, zastavit privatizaci hygienické služby a naopak posílit kontrolní instituce, zakázat automaty na lihoviny, omezit spotřebitelské balení lihovin na dva litry, překvalifikovat nedovolenou výrobu lihu zpátky na trestný čin. Koho tohle zajímá?


Prstíčkem abyste hrabali, kde je v opatřeních vlády něco nového. Snad jedině, že prodej alkoholu bez rodného listu bude dočasně považován za trestný čin. Ale to je trapně nedostatečné. Návrh ministra Hegera, že by alkohol mohl zdražit o deset procent už teď ministr Kalousek zpochybňuje. Není divu. Tady bych ani já nesouhlasil se zvyšováním daní. Doporučil bych nejdřív ministerstvu financí, ať se naučí vybírat ty daně, co má, a zabrání rozsáhlým únikům a teprve po zalepení děr ať se rozhodne o nějakém zvyšování.


Ale co je úplně nejdůležitější: Vidíme zásadní neochotu cokoli významněji změnit na trhu s tvrdým alkoholem. Budiž, musíme nějak zabránit zabíjení lidí metanolem. Ale co dál? Co celá ta obrovská oblast pančování lihu, která se nám tady v posledních dnech vynořila? Co to povídal státní zástupce? „Jedna větev se začala rozšiřovat do desítek, možná až stovek částí.“ Tady se mluvilo o miliardovém obchodu, ze kterého celní správa podle vlastního přiznání dokázala zabránit daňovému úniku naprosto směšného procentíčka. Stačí se podívat do všech těch levných obchodů, kde máme půl litru tuzemského rumu za 69 korun. Aby v této zemi mohl existovat, tenhle kontinent levného chlastu, na to se musí všude dobře spolupracovat. Přece policisté a celní správa musí dobře vědět o likérkách, které fungují přes den na legální a v noci na šizený alkohol. Vypadá to, že státní orgány leccos věděly a nechávaly si to pro sebe. To vláda dospěla k závěru, že lidé mají dále pít denaturovaný líh čištěný savem? Tak jak to řekl ministr Kalousek včera ve Sněmovně: Teď mluvíme pouze o spotřební dani z tabáku, tyhle připomínky si nechte, až budeme probírat zákon o zdraví lidu!


Vláda tedy slavnostně přibržďuje prohibici, uvolňuje prodej alkoholu, aby pomohla obchodu a financím – a o zdraví lidu se budeme bavit kdy? Přichází svátek Václava, povinností státu je umožnit nám prohnat si hlavu nějakým pořádným patokem! My, kdo jsme zůstali naživu, můžeme si zazpívat: Svatý Václave, který přicházíš, nedej nám zahynouti v potocích nekvalitního lihu!

 

Převzato z blogu autora na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments