Přišla bída na kozáky

Stala se nevídaná věc, kterou by nikdo nečekal. V Bakalově tiskovém impériu začala čistka. Společnost Economie, která vydává Hospodářské noviny, Ekonoma, Respekt a dalších 14 titulů má opustit třetina stálých redaktorů. A jako vrchol všeho svoje místa musí opustit naši nejpravicovější bardi, ti nositelé a obdivovatelé té jediné správné – t.j. pravé – pravdy.

Jsem zvědav, co budou chlapci dělat. A upřímně řečeno, tak jim to přeji. Alespoň pocítí, jak se žije těm, o kterých psali tak přezíravě. Snad se poučí. Až doteďka jim to vycházelo. Nyní poznáme, který z novinářů psal z přesvědčení a který podle hesla Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Ti druzí to budou mít lehčí, stačí přehodit výhybku. Dalo by se říci: mouřenín udělal svou práci, mouřenín může jít. Musíme se ale ptát – proč právě pravicoví novináři?


Máme-li hledat důvody, nemusíme hledat dlouho – jde o peníze. Ty pravicové žblebty lidi odmítají číst a náklady novin klesají. Nedávné průzkumy ukazují, že důvěra v mainstreamová média klesá k rekordním nížinám. Když noviny chtějí přežít, musí změnit názory. To je kapitalismus a když to bude vynášet, tak náš kapitalista bude vydávat i Rudé právo. Přesně podle Lenina, který už před dávnými lety říkal, že kapitalista prodá dělníkovi i provaz, na kterém ho pověsí. Tak proč nevydávat trochu více levicový tisk. O novinářích se říkalo, že jsou hlídacími psy. Hlídací psi už dávno chcípli, aby mohli nastoupit věrní služebníci svých pánů. Úmyslně jsem nenapsal, že novináři jsou hlídacími psy demokracie, protože ti dnešní byli právě přesně hlídacími psy toho, čemu oni říkali demokracie. Jenže současný režim není demokracie taková, jaká byla demokracie před třiceti a více lety. Nazývají demokracií něco, co se podobá spíše fašismu než čemukoli jinému. Ale toto matení pojmů je právě dílo těchto lidí. Proto je dobré, že odcházejí.


Tito "novináři" místo toho, aby hájili základní principy demokracie, aby chránili obyčejné lidi před zvůlí mocných, lezli svým chlebodárcům do zadku. Mainstreamová média v Česku v rukou pravicových novinářů se nás snažila přesvědčovat, že kuponová privatizace byla to nejlepší, stávkovat se nesmí, poplatky u lékaře byly správné. O stávkách se psát nesmělo.


Ze zahraničí opěvovali americké války, ale nemluvili o jejich následcích. O masových vraždách Albánců v Kosovu, o milionech mrtvých v poválečném Iráku. Kdo u nás ví, že po válce v Iráku už tam zemřelo více než 2 miliony lidí a 3 miliony uprchlo za hranice. A mnozí z nich do Sýrie. Kam utečou teď?


Jenže – situace se mění. A tak se mění i priority jejich chlebodárců. A ti je dneska, když už jim nejsou užiteční, vyhodili na dlažbu. Slyšel jsem, že tito lidé, kteří celou tu dobu nadávali na odboráře, si teď založili odbory na svoji obranu. Teď poznali realitu, ve které žijí lidé u nás. Možná už poznali, že pochybili, když nehájili základní lidská práva, sociální jistoty. Cítili se, že stojí nad námi, že jsou něco lepšího. Ale vstřícnost k bohatým "pravicovým" novinářům moc nepomohla, sami se stali obětí změn, před nimiž měli veřejnost chránit.


Nyní je zapotřebí tuto práci dokončit – po Bakalově impériu by měla přijít na řadu Česká televize. I tam jsou všichni "redaktoři" pravicoví. Kvůli nim se nedá na zprávy dívat. Proto televize – ČT i Nova – prošpikovávají svoje zpravodajství vraždami, bouračkami a dalšími hrůzami, aby alespoň tak přilákali diváky. A k tomu jim přidají ty svoje pravicové lži a špínu. Je čas všechny ty drtinové vyházet. Odejít by měl i Moravec, který skáče levicovým politikům do řeči, nenechá je domluvit, zatímco pravicové zbožně poslouchá a nechá je v klidu se vykecávat. Před lety, když byla v televizi krize, přišli lidé redaktory podpořit. Obávám se, že dneska nikdo nepřijde. Lidé uvítají, když televize zdvihne laťku – nejen ve zpravodajství, ale i v zábavných pořadech. Ta záplava amerických krváků je k nevydržení. Přitom existuje množství nádherných francouzských, anglických, i německých filmů, které jsou naší nátuře bližší.


Nakonec bych chtěl říci, že není všechno tak špatné, jak to vypadá. Já těm "novinářům" děkuji za jejich mizernou práci – díky ní lidé začali informace hledat jinde a naštěstí máme internet. Dnes už mnoho mých známých hledá na internetu to, co nám naše média odmítají říci. A tam se dozví všechno, co je zajímá. Éra novin a televize končí. Přichází nový svět.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments