Privatizační smlouva nebrání nakládání s byty OKD

Úterní návrh prezidenta Zemana na převedení bytového fondu společnosti RPG Byty na Moravskoslezský kraj podporuje i premiér Jiří Rusnok. Transakce je podle něj proveditelná i přes závazky, které firma má. "Doba je netradiční a vyžaduje netradiční řešení," řekl.


Prezident Miloš Zeman v úterý navrhl, aby bytový fond, nyní spravovaný společností RPG Byty, byl převeden na Moravskoslezský kraj. Výnosy z bytů by byly využívány pro financování těžby na Dolu Paskov provozovaném OKD. Podle Rusnoka je to sice netradiční návrh, doba však podle něho vyžaduje netradiční řešení.


Ve společnosti RPG Byty, která spravuje 44 000 bytů na Ostravsku, má rozhodující vlastnický podíl skupina BXR vlastněná z poloviny podnikatelem Zdeňkem Bakalou. BXR je také majoritní vlastník firmy New World Resources (NWR), které patří OKD.

V médiích se po Zemanově úterním návrhu objevily pochybnosti o tom, zda je proveditelný. RPG Byty totiž podle privatizační smlouvy nesmí bytový fond prodat, aniž by dříve nabídla byty k prodeji nájemníkům za zvýhodněnou cenu. Firma navíc ručí svým bytovým fondem za desetimiliardovou půjčku, kterou si u investorů vzala letos na jaře.

"Odmítám takové argumentace, že nelze na ty byty sahat, protože privatizační smlouva k něčemu zavazuje," prohlásil dnes Rusnok. "Je zvláštní, že nikomu nevadilo, když pan Bakala si na ty byty půjčil 400 milionů eur. Je zajímavé, že tam to zatížení nikomu nevadilo a nikdo nekomentoval, že smlouva privatizační říká, že byty mohou být maximálně vráceny původnímu vlastníkovi, tedy státu, případně prodány nájemníkům," dodal.


Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments