ProAlt: Demonstrace občanských iniciativ a odborů „byla úspěšná“

Tisková zpráva hnutí ProAlt

http://www.proalt.cz/wp-content/uploads/2011/10/IMAG0134-300x268.jpg


Iniciativa ProAlt považuje sobotní demonstraci proti vládním reformám na náměstí Republiky v Praze za jednoznačný úspěch společného postupu občanských iniciativ a odborů. Protestu se zúčastnilo přes 4 000 občanů z celé republiky, kteří vyjádřili svou nespokojenost s politikou současné vlády a připravovanými „reformními“ zákony v daňové, zdravotní, školské a sociální oblasti. Společně rovněž deklarovali odhodlání v protestech pokračovat.

Demonstrace byla vyvrcholením předchozí akce ProAltu, tzv. Měsíce neústupnosti, který byl započat 19. září. Jednalo se především o petiční stan, který byl permanentně, tj. 24 hodin denně, umístěný na náměstí Republiky, kde občané podepisovali petice za přijetí zákona o obecném referendu a proti důchodové reformě. Doprovodným programem permanentního petičního stanu byly diskuse, kulturní akce a výstavy.


Na demonstraci vystoupili kromě představitelů ProAltu také zástupci další iniciativ – například Václav Krása z Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, Tomáš Vokoun z Akčního spolku nezaměstnaných, Ilona Švihlíková za Alternativu zdola a ze Spojenectví práce a solidarity, představitel Ligy starostů Jan Neoral, Eva Novotná z Iniciativy Ne základnám, Kristýna Pešáková z Nesehnutí, zástupkyně Litoměřické výzvy a předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil.


Po projevech se vydal protestní průvod Prahou z náměstí Republiky směrem k Úřadu vlády ČR. Tam vystoupili zástupci čtyř politických stran. Iniciativa ProAlt se jich ptala, zda, pokud se dostanou k moci, zruší asociální reformy Nečasovy vlády. Odpovídali předsedové sociální demokracie Bohuslav Sobotka, komunistů Vojtěch Filip, zelených Ondřej Liška a pirátů Ivan Bartoš. Pozvaný zástupce KDU-ČSL na protestu nevystoupil. Přítomní politici vyjádřili negativní stanoviska svých stran k prováděným reformám a svou připravenost většinu resp. všechny reformy zrušit.


Zástupce ProAltu, Jan Májíček, při svém projevu prohlásil: „Budeme se bránit a budeme bojovat za svá práva. Musíme vytrvat a musíme si dobře pamatovat, kdo co sliboval, slibuje a bude slibovat. Naší zbraní je naše paměť a naše vytrvalost. Až se vrátíte domů, řekněte svým kolegům a přátelům, že odpor má smysl, že je potřeba neustupovat.“


Iniciativa ProAlt bude dále pokračovat společně s ostatními iniciativami v protestech a vytvářet prostor pro další kritiku reforem a podporu alternativ.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments