Duben 27, 2011
Hvězdy jsou nastaveny pro opětovné zvolení Baracka Obamy v listopadu 2012. Nepřipojí se k Jimmy Carterovi a nebude teprve druhým Demokratem, který za posledních 120 let nebyl znovu zvolen.
Pět věcí hraje ve prospěch Obamy
Za prvé Republikáni – hnaní svými nejkonzervativnějšími představiteli v Kongresu – půjdou do primárek s mnoha kandidáty,kteří zastávají tvrdé ideologické pozice. Michele Bachmannová, Newt Gingrich, Donald Trump a jiní by mohli klidně být na výplatní listině Demokratické strany, jaký užitek jí přinášejí. Předseda rozpočtového výboru Paul Ryan obrací přístup Robina Hooda a plánuje ušetřit více než 6 biliónů USD během následujících deseti let, což způsobí rozhořčení, které ještě rozdmýchá dnešní president.
Pole republikánských snažílků se ještě zmenšuje. Tento týden se guvernér státu Mississippi Haley Barbour vzdal úmyslu zúčastnit se nominační soutěže.
Za druhé útoky republikánských guvernérů na odbory odstrašují váhající voliče a reaganovské „demokraty“ ve státech Ohio, Florida, Pennsylvania a Wisconsin. Představte si voličskou reakci, pokud milióny pracujících ztratí právo na kolektivní vyjednávání, a dopad, jaký budou mít omezení benefitů a snížení platů na jejich životy.
Demokratičtí guvernéři jako Jerry Brown z Californie, Pat Quinn z Illinois a Andrew Cuomo z New Yorku, omezují – ale nelikvidují – právo pracujících na vyjednávání. To je politicky užitečné pro Obamu. Reaganovští „demokraté“, kteří vlastně pomohli vyhrát řadu voleb pro Republikány, jsou nyní velkým plusem pro Obamu ve zmíněných státech.
Za třetí, neobjevují se žádní kandidáti, kteří by v primárkách byli pro Obamu výzvou. Diskuse o splněných Obamových volebních slibech sice bude mít veřejnou podporu mezi Demokraty, ale liberálové nemají argumenty proti válce, dohodám o volném trhu, snižování minimálních mezd nebo členství v odborech.
Rovněž nevzniká žádné nebezpečí od nějaké třetí politické strany nebo nezávislého kandidáta s ohledem na zavedený systém dvou stran s principem „vítěz bere všechno“.
Za čtvrté, Obama neutralizoval většinu lobbyistických snah velkého kapitálu o svou porážku. Od samého počátku se rozhodl nesoudit exekutivu bankovních, brokerských a ratingových firem z Wall Streetu. Multinárodní firmy jsou spokojeny s Obamovým přístupem k obchodu a snahou nerušit dotace, převody a kšeftíčky, jako je podpora biopříměsí do pohonných hmot.
Kryty pro bohaté
V roce 2014 přivede Obamova zdravotní reforma nějakých 30 miliónů subvencovaných abonentů do zdravotních pojišťoven. Automobilový průmysl je rovněž vděčný za jeho záchrannou politiku. Obama se nepohnul v oblastech reformy firemních daní, daňových úlev pro bohaté nebo daňové ochrany zisků hedgeových fondů. Nezapomínejme na minulý prosinec, kdy Obama souhlasil s prodloužením daňových úlev pro bohaté, ačkoliv rozpočtový deficit dále narůstal.
Vojensko-průmyslový komplex, před kterým varoval už před 50 lety president Eisenhower ve své řeči na odchodnou, je stále neřiditelný, což vedlo odcházejícího ministra obrany Roberta Gatese k vyjádření vážných obav. Obama dokonce překvapili i kliku neoconů pod křídly George W. Bushe a Dicka Cheneyho, kteří ani nemohli uvěřit, jak vojensky agresivní je Obama téměř ve všech krocích, při kterých liberálové dříve vyzývali k impeachmentu vůči bývalému presidentu George W. Bushovi.
Velký business
Pak je zde Jeffrey Immelt, předseda a ředitel General Electric Co., který může svědčit o přístupu Obamy k velkému businessu. Společnost prakticky neplatila žádné federální daně ze zisku 14,2 miliard USD v roce 2010 a naopak ještě dostala 3,2 miliard na benefitech. Immelt proto dostal zvýšený plat 15,5 miliónu USD. A v lednu ho Obama jmenoval předsedou Presidentské rady pro zaměstnanost a konkurenceschopnost a nechal ho přitom být šéfem společnosti, která dostává velké množství státních zakázek a která má problémy s federálními úřady pro hospodářskou soutěž. Velkokorporace si nemohou přát lepší přístup.
Za páté, protože Republikáni nemají co nabídnout, co se týče vytváření nových pracovních příležitostí, Obamovi stačí pouze vykázat zlepšení makroekonomických ukazatelů, tak jako to udělal Donald Reagan v letech 1983-1984, a vystrčit do výkladní skříně všechny daňové úlevy pro velký í malý business, které proudil do zákonů. Chudí Američané, kteří dále nesou náklady recese, budou těžko volit Republikány. Pro Obamu s jeho řečnickými schopnostmi, je snadné zobrazovat Republikány ovládanou Sněmovnu reprezentantů jako pramen obstrukcí, zvláště pokud započne rozvíjet ekonomické plány pro svůj druhý mandát.
Černé labutě
Zůstávají tu jen Černé labutě, události, které se mohou postavit do cesty předpovědím a plánům, jak ukazuje to, co se stalo v Japonsku a na Blízkém Východě. Pokud na ně bude Bílý dům reagovat pevně a klidně, pak to bude to, co většina lidí od presidenta očekává. Obama jistě nebude opakovat Bushovy chyby při reakci na hurikán Katrina v roce 2005.
Obama nechce jít do konfliktu s mocnými korporacemi a odzbrojuje Republikány svým přístupem ke kompromisům, takže Republikáni vedou nakonec spory jen mezi sebou. Americký politický dvojpól umožňuje Obamovi využívat výhody vystupování ze svého vysokého úřadu ve svůj politický prospěch, i když občas opouští své principy. Obama může s klidem očekávat rok 2012 a další čtyři roky ve svém úřadě.
Ralph Nader je zakladatelem Public Citizen – organizace, snažící se hájit zájmy prostých občanů v americkém Kongresu – a autor knihy "Jen ti velmi bohatí nás mohou zachránit".
Převzato z Bloomberg
Překlad: onlooker
Foto: zdroj