Proizraelská lobby má silný vliv na politický systém USA

Politický komentátor James Morris řekl, že se americký prezident Barack Obama ve svém známém projevu o Blízkém Východě podbízel proizraelské lobby. Morris řekl v televizi, že Obamovo podbízení se AIPACu bylo "politické účelové". Tento politický analytik z Los Angeles prohlásil, že "s ohledem na nadcházející volby a financování od židovských dárců" je Demokratická strana situací velmi znepokojena.

Morris obvinil Obamu z toho, že "klade bezpečnost Izraele nad bezpečnost Ameriky". Uvedl, že Obama sice říká, že „jsme v těžkých fiskálních časech s ohledem na krachující ekonomiku USA", ale přitom znovu potvrzuje zaslání miliard dolarů, vybraných od daňových poplatníků USA, do Izraele na vojenské výdaje.

Morris řekl, že se USA přiznaly ke sdílení své veškeré nejnovější vojenské technologie s Izraelem, přestože Tel Aviv prodal některé z těchto technologií do Číny.

Fakta a čísla

Proizraelská skupina AIPAC tvrdě agitovala pro americké financování různých izraelských zbrojních programů, včetně raketového izraelského obranného systému Arrow. Tato vojenská spolupráce mezi Spojenými státy a Izraelem již vedla k rozmístění tohoto protiraketového obranného systému.

Současně pokračuje i vývoj vysoce účinné taktické laserové zbraně.

Bývalý americký ministr zahraničních věcí Alexander Haig údajně nazval Izrael "největší americkou letadlovou lodí na světě. Bez spolupráce s Izraelem by Spojené státy musely vydat další desítky miliard dolarů na zabezpečení své blízkovýchodní strategie a angažovat tam své vlastní vojáky.“

V posledních desetiletích 20. století se Spojené státy a Izrael propojili do těsného spojenectví. Od r. 1976 je Izrael hlavním příjemcem americké vojenské pomoci.


Převzato z Press TV


Překlad: Aram

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments