Pussy Riot: Den poté…

Ruský soud odsoudil extrémní feministickou skupinu politických exhibicionistek Pussy Riot k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v trvání 2 let. Podle očekávání se na západ od ruských hranic okamžitě zvedla vlna protestů, pohoršení, oficiálních odsudků ruské nedemokracie, podpory mediálních a bulvárních celebrit "politickým mučednicím"…


Podívejme se na problém z druhé strany. Pussy Riot v překladu znamená něco jako Nadržené kundičky. Ve skutečnosti se uskupení jako také tak veřejně prezentuje. Na youtube je ke shlédnutí klip, který to potvrzuje.


O co šlo v případu "vystoupení" Pussy Riot v pravoslavném chrámu?


Skupina zakuklených holek – v některých demokratických zemích je protiprávní již samotné zakuklení (maskování obličeje), obsadila oltářní plochu a jala se "modlit" proti prezidentu Putinovi v čase voleb. Přitom neopomněla pozurážet hlavu pravoslavné církve. Které sporné momenty z hlediska západní demokracie je možno v takovéto činnosti vysledovat? Domnívám se, že jde o tyto: zakuklení, zábor plochy kostela bez svolení jeho správce, politická agitace v náboženských prostorách, urážka hlavy církve v církevních prostorách.


Kuriózní je, že do boje za "práva" takovéto skupiny se zapojil katolický biskup Václav Malý, podle kterého omluva holek církvi prý stačila. Zajisté by bylo zajímavé sledovat jeho stanovisko, kdyby obdobná skupina Nadržených kundiček zabrala oltářní plochu v chrámu sv. Víta v čase voleb a tam by napadla kardinála Duku za nenechavou ruku a spojenectví s hradním tunelářem a sběratelem propisek a pomodlila se za brzký politický konec hradního tuneláře, potažmo politického uskupení černoprdelníků a jejich přeběhlíků v TOP 09. (Dopadlo by to asi takhle – pozn. edit.)


Otázka, kterou si kladu nakonec: Jde katolické církvi ještě vůbec o biblická přikázání, o naplňování odkazu jejího Mesiáše anebo již pouze a jen o politikaření, politickou moc, majetek a peníze?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments