Rath-gate 1: Časová souslednost

http://eurozpravy.cz/pictures/photo/2012/06/02/13386533681478.jpg

 

Časová souslednost

Říjen 2011

Bývalý policista (Kubiceho ÚOOZ) a soukromý detektiv Libor Gregor podává trestní oznámení na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně. Oznámení upozorňovalo na předražení a manipulace při chystané opravě zámku v Buštěhradu a chystané veřejné zakázce na tuto akci. Nejvyšší státní zastupitelství kauzu postupuje do Ústeckého kraje, přestože osoby a údajné trestné činy uvedené v trestním oznámení mají vazbu výhradně na Prahu a Středočeský kraj.


Květen 14, 2012

19:20 MUDr. Davida Rath zadržen speciální zásahovou jednotkou při opuštění domu Pancové v Rudné ve Středočeském kraji.

20:50 Dozorující státní zástupkyně Lenka Bradáčová či dozorující státní zástupce Jiří Pražák se obracejí na předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou se žádostí o svolení k zadržení poslance Ratha s poukazem na čl. 27, odst. 5 Ústavy ČR.

23:00 Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová vydává souhlas se zadržení po cca hodinovém studiu spisu, aniž je konzultovala s příslušnými odborníky na legislativu a k vyjádření se žádosti o zadržení ji zbývalo dalších nejméně 22 hodin.

Proti Davidu Rathovi a dalším osobám je zahájeno trestní stíhání rozhodnutím č.j. OKFK – 268-95/TČ-2011-200231 policejního rady pplk. Jany Šebkové.


Květen 15, 2012

8:30 Internetová média vydávají zprávu o zadržení Davida Ratha

Nejspíše v ranních hodinách je David Rath státním zástupcem Krajského státního zastupitelství severočeského kraje Jiřím Pražákem obviněn a je proti němu započato trestní stíhání. Okresní soud v Ústí nad Labem (a to v budově protikorupční policie ÚOOZ v Praze) rozhoduje o vzetí Davida Ratha do vazby.

11:10 Státní zástupkyně Bradáčová oznamuje, že David Rath byl obviněn z úplatkářství.

14:50 Bradáčová oznamuje zahájení stíhání dalších sedmi lidí, včetně Pancové a Kotta.

22:30 Domovní prohlídka v Rathově domě v Hostivicích. Poté domovní prohlídky v domě a kanceláři Pancové.


Květen 16, 2012

12:20 Ústecký okresní soud posílá Davida Ratha do vazby. Hrozí mu údajně až 12 let vězení.

David Rath rezignuje na funkci krajského zastupitele (tím i hejtmana) a vystupuje z ČSSD.


Květen 17, 2012

Ústecký soud posílá do vazby ostatní obviněné z kauzy Rath.

David Rath na svém blogu zveřejňuje prohlášení, v němž tvrdí, že jeho kauza má politické pozadí a že se stal obětí policejní léčky.

Podle Rathova advokáta Adama Černého je bývalý hejtman v samovazbě a je podroben neustálým výslechům.


Květen 21, 2012

K Ústavnímu soudu dorazí ústavní stížnost Davida Ratha proti rozhodnutím spojeným s vyšetřováním jeho kauzy a uvalením vazby.


Květen 22, 2012

10:20 David Rath vypovídá před parlamentním imunitním a mandátovým výborem.

Imunitní a mandátový výbor doporučuje poslanecké sněmovně, aby Davida Ratha vydala k trestnímu stíhání.


Květen 25, 2012

Policisté si ze sídla středočeské Regionální rady, která rozhoduje o přidělování evropských dotací, odnášejí písemné podklady ke čtyřem případům. Spekuluje se, že jedním z nich je dokumentace vztahující se k dotaci na rekonstrukci Buštěhradského zámku.


Květen 28, 2012

Rathovi advokáti podávají námitku proti místní příslušnosti ústeckého Krajského zastupitelství.

Středočeský kraj ruší zakázky za cca 2 mld. Kč, mezi nimi i zakázku na rekontrukci Buštěhradu.


Červen 01, 2012

Ústečtí žalobci předávají kauzu Davida Ratha na středočeské Krajské zastupitelství.


Červen 05, 2012

14:40 Projev Davida Ratha v poslanecké sněmovně za přítomnosti tří ozbrojených policistů.

16:25 Poslanecká sněmovna vydává Davida Ratha k trestnímu stíhání.

Ředitel vězeňské služby Jiří Tregler kvůli únikům fotografií poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha a jeho spoluobviněných z vězeňského systému odvolává ředitelku odboru informatiky Lenku Stupkovou.


Červen 10, 2012

V souvislosti s úniky fotografií jsou zadrženi dva příslušníci Vězeňské služby.


Červen 15, 2012

Začínají výslechy svědků v kauze Rath. Podle obhájců není nařízen výslech Libora Gregora, který podával trestní oznámení.


Rekapitulace

  • Ve věci nejméně dvakrát (o povolení odposlechů a o vazbě obviněných) rozhodoval místně nepříslušný soud a bylo tak porušeno ústavní právo obviněných na svého zákonného soudce (čl. 38 Listiny práv a svobod).

  • V kauze působilo místně nepříslušné Státní zastupitelství. Tento fakt potvrzuje předání kauzy do Prahy.

  • O souhlas se zadržením poslance požádal nepříslušný orgán, a sice krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová, resp. Jiří Pražák a vydání poslance ke stíhání tak nemohlo být nejen zákonné, ale ani ústavní.

  • Dr. Rath byl zadržen bezprostředně po činu v Rudné u Prahy, potom musí být nade vší pochybnost, že čin se stal ve Středočeském kraji, a nepochybně nejpozději tehdy měly být informovány příslušné orgány onoho KSZ, které také měly požádat o souhlas se zadržením.

  • Zámek v Buštěhradu, úřady, které rozhodovaly o zakázce (veřejný zadavatel), sídla „korumpujících“ firem, bydliště všech aktérů, místa předávání peněz, – tedy naprosto vše se odehrálo ve Středočeském kraji nebo v Praze. Případ měl od počátku tedy dozorovat příslušný SZ dle rozvrhu práce KSZ Středočeského kraje. Také o ostatních úkonech měl rozhodovat buď okresní soud v Kladně nebo Krajský soud SČK v Praze.

  • Příslušnost policejního orgánu se nejeví problematická, protože jde o speciální útvar s celostátní působností (Odbor korupce a finanční kriminality). V rezortu ministerstva spravedlnosti se o takových útvarech teprve neurčitě uvažuje.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments