Řecké „prázdniny“ pokračují

Dnešní řecká generální stávka postihne celou zemi. Je reakcí na úsporné balíčky vlády Jorgose Papandrea a logickým pokračováním protestů z athénského náměstí Syntagma, které už manifestuje 22. den. V Řecku dnes nevyjdou noviny, na 24 hodin je zastavena lodní doprava mezi ostrovy, výrazně je omezena doprava v hlavním městě, fungují pouze lékařské pohotovosti v nemocnicích. Nestávkují sice letečtí dispečeři (v zemi začíná tzv. peak season, vrchol turistické sezóny), ale všechny obchody budou mezi 12 až 15 hodinou uzavřeny. Státní i místní správa dnes neúřaduje, banky nepracují.

Dnešek je pro Řeky dnem protestů, lidských řetězů, blokády Parlamentu i čtvrti, kde bydlí řecký prezident Papulias. Úřad prezidenta se včera, 14.6., dočkal „hacknutí“ stránek prezidentské kanceláře, na níž někdo umístil text, podporující odpor proti vládním úsporám a demonstrace. Vládní stranu PASOK opustili dva poslanci, a tak dnešní projednávání euroúsporných opatření nemusí být vůbec jednoduché.

Řecký list ektathimerini.gr online upozornil, že řecká ekonomika potřebuje 350 miliard eur, a dalších 80 miliard ze soukromých zdrojů. S tím ovšem, podle Evropské centrální banky, může těžko počítat, a tak je jen jisté, že pád státních výdajů bude znamenat – 5% přírůstek HDP, ne-li horší. Přes námezdně eurooptimistická sdělení našeho tisku je realitou to, že řecké úspory nejsou a nebudou oceňovány.

Nacionalistické Finy, odmítající „pomoc!“ zemím PIGS totiž doplňuje rakouská FPÖ, která jako hlavní plakát podzimní volební kampaně zvolila kresbu otylého Řeka ležícího v hamace mezi dvěma palmami, usmívajícího se spod vousů, a natahující ruku po svazku eurobankovek. Hamaku (lůžko) tvoří řecká vlajka, a plakát je doplněn textem: „Besser. Unser Geld für unsre Leut!“, neboli Lépe- naše peníze pro naše lidi! A proto více FPÖ (Deshalb mehr FPÖ). V athénské čtvrti Exandia, těšící se jisté autonomii, už proto reagovali zkusmým tiskem Exandia-liry, určené zatím jako suvenýr. Řekové pochopili, že vládní škrty vedou jen k většímu zadlužování. Zda totéž pochopí lidé i jinde, uvidíme i my –  zítra.


(Text vychází s jednodenním zpožděním, pozn. red.)

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments