Řecko se kymácí a potápí

Bezprecedentní "boďáky" českých (nebo spíše nečeských, v případě vlastníka pana Sarbu) televizí nám celý týden, vlastně od neděle, nabízejí jen zkreslený příběh jednoho (nešťastného) politika, aniž by nás informovaly o světovém vývoji, nebo alespoň o vývoji na Eurodvorku.


Situace je přitom taková, že Řecko má už  jen necelý měsíc do dalších parlamentních voleb. Zítra dojde k rozpuštění "jeden den starého" parlamentu, a náměstí Syntagma v Athénách ožije stejně, jako ožívalo po celý rok. V Řecku se, samozřejmě, situace nezlepšuje. Včera odmítla ECB pumpovat eura do provozního kapitálu čtyř řeckých bank, které tak, s nadcházející turistickou sezónou, nebudou mít  "peníze na viděnou". Banky nebyly jmenovány, a tak si zřejmě turisté mohou užít "nádherné dobrodružství" (název knihy) při odysseji po řeckých bankomatech, anžto se neví, z kterého vlastně mohou nebo nemohou peníze vypadnout. Místo dotazu: "Viděl jste Akropoli?" se v hotelích a kempech může řešit otázka, zda bankomat "Citibank" (jeden z hojnějších v Athénách) dal a nebo nedal.


Španělé jsou na tom skoro stejně jako Řekové. Včera vybírali ze státní (nacionalizované) Bankie téměř miliardu denně. Eur. To Řekové se snaží méně. Denní výběry hotovosti tam stěží dosahují 700 – 900 milionů eur. Spořit se sovou (nebo s liškou) zřejmě na Peloponéském poloostrově nehodlá nikdo. Taková je moje overtura k pořadu ZDF, který o Řecku pojednává, a k jehož shlédnutí snad, tak jako mně (bez titulků), bude stačit "küchen" Deutsch. Kuchyňská němčina. Pravda, nikoli levelu Pohlreichova.  

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments