Bulharsko: Nový zákon umožní konfiskaci nelegálních příjmů


Bulharsko schválilo kontroverzní zákon, který dá ministerstvu financí právo na konfiskaci soukromého majetku v případě, že vlastník nebude schopen doložit, že šlo o zákonný příjem. Jedná se o další krok, kterým se země snaží EU přesvědčit, že s organizovaným zločinem a korupcí bojuje. Ministerský předseda Bojko Borisov zdůraznil, že pokud by poslanci zákon neschválili, vláda by rezignovala. Kontroverzní normu o konfiskaci majetku poslanci přijali až po několika schůzích a čtyřicetihodinové diskusi. Nový zákon, který poslanci doplnili řadou pozměňujících návrhů, vstoupí v platnost za půl roku.


Zákon ministerstvu financí umožní zabavit nelegálně získaný soukromý majetek bez pravomocného soudního rozhodnutí. Tuto proceduru bude možné spustit pouze v případě osob obžalovaných ze závažných trestných činů jako je terorismus, organizovaný zločin, kuplířství nebo daňové úniky.


Zákon bude mít až desetiletou zpětnou účinnost a bude se vztahovat na případy, kdy bude rozdíl mezi přiznanými příjmy a nabytým majetkem vyšší než 125 000 euro (přibližně 3,1 milionů korun).

Podle některých kritiků je ale deset let příliš málo. K nejproblematičtějším převodům majetku totiž docházelo hlavně během privatizace v 90. letech.

Proti zákonu hlasovali opoziční socialisté (BSP) a strana Hnutí za práva a svobody (DPS), která oslovuje voliče turecké menšiny. Obávají, že zákon může být zneužit proti kritikům současné vlády Bojka Borisova.

„Každému občanu Bulharska, který nelegálně nabyl jakéhokoli aktiva, bude toto aktivum zkonfiskováno. To je to, co si přejí občané a co jsme také schválili. Dnes jsme u moci my, ale po nás přijdou jiní a tento zákon bude stále platit,“ uvedl premiér.

Zákon o konfiskaci majetku je novým opatřením, kterým se bulharská vláda snaží Evropskou unii přesvědčit o spolehlivosti tamního soudnictví. Kvůli problémům s organizovaným zločinem a korupcí je Bulharsko spolu s Rumunskem pod dohledem Evropské komise. Legislativní návrh, jehož úkolem je posílit nástroje EU umožňující zmrazit a zabavit majetek nabytý organizovanou trestnou činností, nedávno také zveřejnila Evropská komise.

Komisařka pro spravedlnost a vnitro Cecilia Malmström při té příležitosti ale uvedla, že iniciativa Komise nemá se situací v Bulharsku ani Rumunsku nic společného. Sofie i Bukurešť doufají, že Komise s monitoringem do léta skončí.

Bulharsko vyslalo do Bruselu ještě jeden pozitivní signál. Došlo totiž k pravomocnému odsouzení bratrů Galevů, o nichž se hovoří jako o „majitelích prvního soukromého bulharského města“. Město Dupnica leží 60 km na jih od Sofie.

Zabavovat nelegální majetek bude i Evropská unie

Legislativní návrh, jehož úkolem je posílit nástroje EU umožňující zmrazit a zabavit majetek nabytý organizovanou trestnou činností, nedávno zveřejnila také Evropská komise.

V Evropě skončí každý rok stovky miliard eur v kapsách zločinných gangů a mafie. Zločineckým seskupením to přidává na síle, ale evropské občany to okrádá o daňové příjmy, které by se daly investovat do zdravotnictví nebo do vzdělání. Komise proto navrhla nová pravidla umožňující účinnější a rozsáhlejší konfiskaci finančních prostředků a jiných statků získaných pomocí trestné činnosti.Tato pravidla posílí schopnost členských států zabavovat majetek, který byl převeden třetím stranám, zjednoduší konfiskaci majetku pocházejícího z trestné činnosti dokonce i v těch případech, kdy je podezřelá osoba na útěku, a zajistí, že příslušné orgány budou moci dočasně zmrazit majetek, u něhož v případě nečinnosti hrozí jeho zmizení.

V současnosti jsou částky, které se z trestné činnosti podařilo získat zpět, relativně nízké, pokud je srovnáme s obrovskými výnosy vytvářenými nezákonnou činností, jako je obchodování s drogami, padělání peněz, obchod s lidmi a pašování ručních zbraní. Podle odhadů OSN mohla celková částka výnosů z trestné činnosti v roce 2009 dosáhnout přibližně 2,1 bilionu USD, což se rovná 3,6 % světového HDP v uvedeném roce. Zatímco většina těchto špinavých peněz se vypere a znovu investuje do legální ekonomiky, zmrazit a zabavit se v současné době podaří méně než jedno procento výnosů z trestné činnosti.


Pokud jde o EU, jsou zisky pocházející z trestné činnosti značné. Například výnos z nezákonného prodeje drog v EU se odhaduje na 100 miliard EUR ročně. V Itálii se výnosy z organizované trestné činnosti odhadují na 150 miliard EUR ročně. V roce 2009 italské orgány dočasně zmrazily majetek pocházející z trestné činnosti v hodnotě zhruba 800 milionů EUR. Ve Spojeném království byly příjmy z organizované trestné činnosti za rok 2006 odhadnuty na 15 miliard GBP. V tomtéž roce se státu podařilo získat zpět 125 milionů GBP. V Německu bylo v roce 2009 zabaveno 113 milionů EUR pocházejících z organizované trestné činnosti.

Rozsáhlejší konfiskace ochrání hospodářství

V zájmu vyhnout se konfiskaci investují skupiny organizované trestné činnosti své výnosy stále častěji mimo zemi svého původu, často i v několika členských státech, nebo je převádějí třetím stranám (jimiž jsou nezřídka příbuzní nebo „nastrčené osoby“). Několika málo příklady, jak lze reinvestovat nezákonné zisky do zákonných činností či majetku, jsou nákupy domů, aut, investice do restaurací, malých podniků a do podnikových akcií.

Snadnější konfiskace majetku povede k omezení trestné činnosti a ochrání také hospodářství před pronikáním trestné činnosti a korupce. Vymáháním více majetku ve prospěch státu se významným způsobem pomůže obětem trestné činnosti, daňovým poplatníkům i celé společnosti. Po konfiskaci se výnosy z trestné činnosti mohou znovu použít na sociální účely.

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments